1.12.2021 21:07 Kouvottaret sai vieraita Espoosta. Vierasjoukkue oli otteluun lähdettäessä neljä pistettä kotijoukkueen takana, mutta kavensi 85-77 voitolla eron kahteen pisteeseen.

Elsa Lemmilä pelasi hienon ottelun. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Avauspuolikkaalla joukkueet eivät tuntuneet saavan eroa toisiinsa mitenkään. Molemmat joukkueet kirjauttivat yhden jaksovoiton ja puoliajalle mentiin kouvolalaisten johtaessa 37-36.
Honka sai hieman enemmän virtaa pukusuojasta ja nappasi kolmannella jaksolla kuskin paikan itselleen. Jakson päättyessä vieraat johtivat kolmella pisteellä.
Kouvottarien taistelusta huolimatta Honka kasvatti johtoaan päätösjaksolla. Sarjapisteet matkasivat Espooseen 85-77.
Carmen Tyson-Thomas teki ottelussa lähes mitä tahtoi. Hänen tilastoihinsa kirjattiin 27 pistettä ja 16 levypalloa. Myös Elsa Lemmilä ylsi tupla-tuplaan 17 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Sarah Toeaina oli Kouvottarien pisteykkönen 24 pisteellä. Lisäksi hänelle merkittiin seitsemän levypalloa.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.
Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.
Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.
Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.