21.4.2013 Tapiolan Honka kuittasi nimiinsä kaksi nuorten Suomen mestaruutta sunnuntaina, kun Honka Akatemian A-pojat ja B-tyttöjen Tapiolan Honka I hakivat toiset perättäiset finaalivoittonsa. Honka Akatemia nujersi Kouvolassa Kouvot ja Tapiolan Honka I Nokialla paikallisen BC Nokian.
Leo Tarjanteen Honka juhli sunnuntaina A-poikien mestaruutta. Kuva: Matti O. Koskinen.
Honka Akatemia haki A-poikien lauantain finaaliavauksessa niukan voiton Kouvoista, mutta sunnuntaina espoolaiset olivat ylivoimaisia. Honka porhalsi taukoon mennessä kymmeneen pisteen johtoon, ja varmisti lopulta mestaruuden pistein 64–85 (36–46).
– Päätimme tehdä lauantaita enemmän asioita joukkueena ja joka jätkä halusi, että tämä sarja päättyy kahdessa ottelussa. Sanoisin, että ylivoimaisesti kauden paras pelimme tärkeimpään mahdolliseen paikkaan, Honka Akatemian päävalmentaja Niko Nyholm kiitteli.
Hongan parhaat olivat Leo Tarjanne (22/1), Henri Niemistö (13/3), Julius Rajala (12/9/4 syöttöä) ja Henri Ventoniemi (8/10). SM-hopeamitalisti Kouvoista taistelivat ansiokkaimmin Alexander Madsen (19/9) ja Juuso Kauppinen (16/4/5 syöttöä).
– Kausi oli todella vaiherikas. Kärsimme paljon loukkaantumisista ja kokoonpano eli todella paljon, mutta kokonaisuus oli positiivinen. Nämä jätkät haluavat treenata ja tehdä töitä tosissaan, mutta heillä on myös kyky nauttia urheilusta, ja se on ollut voimavaramme läpi kauden, Nyholm tiivisti.
Tapiolan Honka I jatkoi näytöstyyliin B-tyttöjen toisessa finaalissa sunnuntaina. Honka riisui puolustuksellaan BC Nokian aseista ja ratkaisi mestaruuden 48-71 (22-43)-voittoon.
Honka I:n tehokärjet sunnuntain ottelussa olivat Erika Kankfelt (18/6), Julia Ruokomäki (12/9/3 riistoa), Meeri Gummerus (10/9) ja Iina Salmenkivi (9/9). BC Nokian pirtein oli Veera Pirttinen (21/9).
Tapiolan Honka I voitti yhtä lukuun ottamatta kaikki kauden ottelunsa.
Kahden nukutun yön jälkeen Susijengin kapteeni Sasu Salin, 34, kertoo sisäistäneensä lauantain myöhäisillan Serbia-voiton todellisen merkityksen. Kun keskiviikon EM-puolivälierään on samaiset kaksi yötä, kapteeni toivoo joukkueeltaan samanlaista latausta ja tarkkuutta kuin Serbiaa vastaan ja suomalaisfaneilta ryntäystä Riikaan tekemään yhdessä historiaa.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on vahvistanut ensi viikolla pelattavien EM-puolivälierien otteluajat. Susijengi ja Georgia ottavat yhteen omassa puolivälieräkamppailussaan keskiviikkona 10.9. klo 17.00 alkaen.
Kaksikymmentä vuotta sitten Suomi ja Georgia pelasivat yhdessä vastakkain Euroopan B-divisioonassa. Ensi viikon keskiviikkona joukkueet kohtaavat Latvian Riiassa EM-puolivälierässä, johon Susijengi selvitti tiensä shokeerattuaan mestarisuosikki Serbian ja Georgia nujertamalla sunnuntaina olympiahopeamitalisti Ranskan.
Susijengin keskiviikon puolivälierävastustaja ratkeaa tänään sunnuntaina 7.9. Riian Xiaomi Areenalla pelattavassa neljännesvälierässä Ranskan ja Georgian välillä. Georgia on saapunut EM-kisakentille jo viime vuosista tutulla, NBA- ja Euroliiga-pelaajien tähdittämällä miehistöllään, kun taas Ranska on läpikäynyt arvokisatasolla nuorennusleikkauksen.
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.