Himki ja Koponen veivät Bisonsia VTB-liigassa

16.11.2014 Bisons Loimaa kärsi tappion VTB-liigan vierasottelussa Petteri Koposen edustamalle moskovalaiselle BC Himkille loppunumeroin 94-73 (44-37). Bisons pysyi pelissä mukana pitkään, mutta kolmannella neljänneksellä Himki repäisi eroksi selvät lukemat. Susijengin ykköstähti Koponen sai runsaasti vastuuta, mutta huonon heittoillan myötä tilastosarakkeeseen kerääntyi vain 4 pistettä.

Bisons ja Ian Hummer kärsivät häviön VTB-liigassa vieraskentällä...

... Petteri Koposen johdattamalle BC Himkille. Kuvat: Tytti Nuoramo & Ville Vuorinen.


Bisons kontrolloi ottelun tempoa avausneljänneksellä ja erityisesti Ian Hummer (18/7/3 riistoa) oli oivalla pelipäällä keräten ensimmäiseen kymmeneen minuuttiin kahdeksan pistettä.

Avausneljänneksen loppupuolella kotijoukkue Himki alkoi kuitenkin heräämään ja otti toisella neljänneksellä pelin näppeihinsä. Bisons kuitenkin pysyi iskuetäisyydellä ja selvisi vaikeista hetkistä epäitsekkään hyökkäyspelinsä ansiosta.

Puoliajan jälkeen loimaalaiset pääsivät Hummerin johdolla kolmen pisteen päähän, mutta kotijoukkue heitti 15 pistettä kolmannen neljänneksen neljällä viimeisellä minuutilla ja repäisi eron kymmeneen pisteeseen.

Kotijoukkueen Marko Popovic (19/7/3 syöttöä) vei loistavilla suorituksillaan Himkin 15 pisteen johtoon päätösneljänneksen alkuun, minkä jälkeen kotijoukkue ei enää katsonut taakseen, vaan jylläsi selvään voittoon.

Hummerin lisäksi Bisonsilta yli kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät Travis Nelson (18/5), Aaron Johnson (11/2/7 syöttöä), Matti Nuutinen (11/5/3 syöttöä) ja Anthony Hilliard (10/2).

Koponen sai runsaasti peliaikaa, pelaten reilut 26 minuuttia, mutta hänen heittonsa menivät pääsääntöisesti ohitse. Lopputuloksena Koponen sai kasaan 4 pistettä (2p 2/8, 3p 0/4), 3 levypalloa, 1 syöttöä ja 1 riisto.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot

Asiat

 
14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

13.10.2025 22:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 41

Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.

13.10.2025 17:30 Koripalloliitto

Suomen Koripalloliiton uusi strategia julkaistu – yhteinen suunta vie kohti vahvempaa suomikorista

Suomen Koripalloliiton uusi, rullaava strategia on julkaistu. Uudistettu strategia toimii koko koripalloyhteisön suunnannäyttäjänä ja käytännön työn tukena – rakentuen yhteiseen tahtotilaan kasvattaa ja kehittää lajia kaikilla tasoilla.

13.10.2025 13:00 Pääjuttu

Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen avattu, Joonas Iisalo esiintymään

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on avattu ja ensimmäinen esiintyjä on selvillä, kun Joonas Iisalo on vahvistanut tulevansa mukaan.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

11.10.2025 20:37 Naisten Korisliiga

PeKa ja Pyrintö jatkavat puhtaalla pelillä - Hongalle ja ViVe:lle ensimmäiset voitot

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

Näytä lisää vastaavia