26.2.2004 Pussihukkien Philip Hickey kahmaisi huomaansa SM-Koriksen ottelussa joensuulaista Katajaa vastaan 11 levypalloa. Samalla ohittui tuhannen SM-levypallon rajapyykki. Lahdessa nähtiin SM-debyytti, kun Kouvot nosti seuran kakkosjoukkueesta, I divisioonan Korikouvoista, Jason Medfordin edustusjoukkueen kokoonpanoon.
Kolmatta kauttaan SM-Koriksessa ja Pussihukissa pelaavalla Hickeyllä on nyt koossa 1.010 levyriä. Hän on pelannut 86 ottelua, joten miehen keskiarvoksi muodostuu peliä kohden 11,7 levyriä. Tämänkautisessa sarjassa 210-senttinen Hickey on paras torjuja (1,82) yhdessä BC Jyväskylän Nosa Obasuyin kanssa sekä neljänneksi paras levypallopelaaja (10,4).
Porvoossa puolestaan KTP Basketin Jani Jernvall antoi neljä koriinjohtavaa syöttöä ja niistä viimeinen oli samalla Jernvallin uran 300:s SM-runkosarjassa.
Lahdessa britti Jason Medford debytoi siis Kouvojen riveissä. Hän saapui Korikouvojen vahvistukseksi vuodenvaihteessa ja pelasi I divisioonassa kuusi ottelua 16,0 pisteen ja 12,0 levypallon keskiarvoilla. Medford saa Koripalloliiton kilpailusääntöjen mukaan siirtyä Kouvojen edustusjoukkueeseen, mutta siirtorajan jo umpeuduttua hän ei voi enää siirtyä takaisin seuran alemmilla sarjatasoilla pelaaviin joukkueisiin. SM-debyytissään 198-senttinen Medford pelasi kuusi minuuttia ja otti neljä levypalloa.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt kahden vuoden mittaisen pelaajasopimuksen takamies Leo Eklundin kanssa. 19-vuotias Eklund siirtyy kasvattajaseurastaan Helsingin NMKY:stä ensimmäistä kertaa Korisliiga-ympyröihin.
Honkalaiskasvatti Lauri Kallio, 22, nähdään Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen vahvuudessa myös kaudella 2025-26.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.