3.7.2010 Korisliigan Kauhajoen Karhu on täydentänyt miehistöään uudella pelaajalla. Viime kaudella miesten I divisioonaa BC Nokian riveissä pelannut Henri Hirvikoski on solminut Karhun kanssa 1+1-vuotisen sopimuksen.
Ykkösdivisioonan BC Nokian tehopelaaja Henri Hirvikoski siirtyy Kauhajoen Karhuun. Kuva: BC Nokia.
Elokuussa 24 vuotta täyttävä BC Nokian kasvatti Hirvikoski pelasi viime kaudella tehokkaasti kasvattajaseuransa riveissä. Hirvikoski viimeisteli tilastoikseen 17,7 pistettä, 4,3 levypalloa, 2,0 syöttöä ja 1,2 riistoa ottelua kohden Nokian edetessä divarin pudotuspeleihin.
Hirvikoski on pelannut myös kolme kautta Korisliigaa, 2006/07 Namika Lahdessa sekä 2007-09 Porvoon Tarmossa. Tilastollisesti Hirvikosken paras liigakausi oli 2007/08, jolloin hän nakutteli Tarmon paidassa 3,6 pistettä ja 2,1 levypalloa ottelussa.
Hirvikoski on pelannut myös 12 alle 20-vuotiaiden miesten maaottelua.
Kauhajoen Karhulla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Hirvikosken, Aleksi Huuskosen, Santeri Latvalan, Roni Leimun, Sad Niskasen, Eldar Skamon, Henry Umorun ja Jeremiah Woodin kanssa. Joukkueen päävalmentajana toimii Timo Hakamaa.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.