8.7.2017 Korisliigaa pelaava Helsinki Seagulls on solminut kaksivuotiset sopimukset nuorten Jesper Granlundin, Sakari Laakson ja jo viime kaudella joukkueessa pelanneen Jyri Eboreimen kanssa. Seagullsilla on nyt koossa kuusi pelaajasopimusta kaudeksi 2017-18.
Jyri Eboreime kuuluu Helsinki Seagullsin nuorisovitjaan. Kuva: Oma Design.
185-senttinen, 19-vuotias Rekolan Urheilijoiden kasvatti Eboreime edusti viime kaudella Seagullsia viidessä Korisliigan ottelussa, mutta vietti suurimman osan kaudestaan Helsingin NMKY:ssa A-pojissa ja miesten Divari B:ssa.
194-senttinen ja 20-vuotias Hyvinkään Pontevan kasvatti Sakari Laakso pelasi niin ikään viime kaudella Divari B:ta joukkuenaan PuHu Juniorit. Vuonna 2000 syntyneen, 193-senttisen nuorten maajoukkuepelaaja Jesper Granlundin joukkueita viime kaudella olivat Hyvinkään Ponteva Divari B:ssa ja Helsinki Rocks A-poikien SM-sarjassa.
- Näiden nuorten kanssa solmitut sopimukset ovat satsaus tulevaisuuteen ja tärkeässä roolissa joukkuetta rakennettaessa. Ne tukevat vahvasti pitkän tähtäimen tavoitettamme tarjota pääkaupunkiseudun seuroissa pelaaville junioreille mahdollisuus ammattimaiseen harjoitteluun ja pelipaikkaan Korisliigassa, kommentoi Seagullsin urheilutoimenjohtaja Toni Leppänen.
- Hienoa, että saatiin kiinnitettyä nämä kolme nuorta pelaajaa meille. Kaikilla on halu kehittyä ja ottaa askeleita eteenpäin uralla, kommentoi Seagullsin apuvalmentaja Petri Velling.
Seagullsilla on voimassa sopimukset kaudesta 2017-18 Alex Vaenerbergin, Timo Heinosen, Ricky Waxlaxin, Jyri Eboreimen, Sakari Laakson ja Jesper Granlundin kanssa.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.