Heikki Zitting Espoosta ToPon tähtipaitaan

22.8.2006 Korisliigan helsinkiläisjoukkue ToPo vahvisti rivejään jälleen kovalla kotimaisella hankinnalla. Viimeisimpänä siirtona ToPo nappasi Espoosta Heikki Zittingin. Siirron myötä ToPosta tulee vasta toinen seura Korisliigassa, jota Zitting edustaa. Kaikki kahdeksan aikaisempaa kautta mies viihtyi Espoossa.

Zittingistä ToPo sai kaivatun vahvistuksen ja kovan luun korinaluskahinoihin. Taistelijan luonteestaan tunnetulla parimetrisellä laiturilla on myös tarvittaessa hyvä heittokäsi kauempaakin. Heittotarkkuuttaan romuluinen toisen polven koripalloilija väläytteli mm. vuoden 2003 finaaleissa, joissa kolmen pisteen heitot upposivat pussiin sataprosenttisesti.  

Nyky-ToPosta löytyy Zittingin lisäksi muitakin yhtymäkohtia Hongan vuoden 2003 mestarijoukkueeseen. Silloisessa mestarijoukkueessa avainrooleissa pelasivat myös jo aiemmin ToPo-paitaan siirtynyt Jukka Hemdahl sekä todennäköisesti vielä vuoden ToPossa jatkava Maurizio Pratesi. Joukkueenjohtajana toimi ToPo-manageri Aleksi Valavuori. 

Viime kaudella keskimäärin 21 minuuttia, 8,7 pistettä ja 5,5 levypalloa ottelua kohden kirjauttanut Zitting on innoissaan siirrostaan keltasinisten tähtipaitaan. 

- Odotan siirrolta uusia haasteita ja näen sen samalla mahdollisuutena oppia vielä uutta. ToPoon oli helppo tulla, sillä tunnen useita pelaajia seura- ja maajoukkuekuvioista. Lisäksi Jukka Hemdahlin kommentit vakuuttivat minut valinnasta. Tavoitteena on ehdottomasti pysyä mitalikannassa. Uskon joukkueella olevan siihen täydet mahdollisuudet ja on hienoa kokea Kisahallin tunnelma ToPo-paidassa, kommentoi Zitting siirtoaan arkkivihollisen leipiin.  

- ToPon nippu alkaa olla kasassa. Joukkueessa on toisilleen tuttuja, kokeneita suomalaisia laatujätkiä, ennalta hyväksi todetut jenkit ja lahjakkaita nuoria. ToPon pelitapa tulee olemaan kova ja yleisöön menevä, uskoo Valavuori. 

Nykyisin 28-vuotias Zitting aloitti pääsarjatasolla 28.1.1998 Pussihukkia vastaan. Hänen tilillään on kolme Suomen mestaruutta, yksi SM-hopea, kolme SM-pronssia ja lisäksi yksi Suomen cupin voitto. Yhtenä lisäsulkana miehen hatussa voi pitää valintaa 2003 SM-finaalien MVP:ksi eli arvokkaimmaksi pelaajaksi. Miesten maaotteluja Zittingillä on tilillään 14. 

Ulkomaalaiskiintiön vapauttamisesta huolimatta ToPo vannoo vahvasti kotimaisuuden nimiin. ToPon nimekäs suomalaiskvartetti Jukka Hemdahl, Jussi Kumpulainen, Ville Tuominen, Heikki Zitting on vahva rivistö. Helsinkiläisiltä löytyy suomalaistähdistön lisäksi kolme amerikkalaispelaajaa William Coley, Todd Okeson ja viime kauden hopeajoukkue Katajan tehomies Alex Wesby. Kun tähän lisätään vielä mielenkiintoinen nuorisoryhmä ja Pratesin mahdollinen jatko, odottaa helsinkiläisjoukkue perustellusti itseltään paluuta terävimmälle huipulle.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

22.3.2026 09:30 Korisliiga

Korisliigan playoff-ennakko: Eemi Luukkonen, Henri Kantonen, Joona Tuomala ja Rene Rougeau analysoivat puolivälieräparien vahvuudet, heikkoudet ja mahdollisuudet

Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.

Näytä lisää vastaavia