3.10.2014 Naisten Korisliiga-kauden lauantaina aloittava Forssan Alku on solminut alkavaa kautta koskevan sopimuksen kolminkertaisen Suomen mestarin Hanna Vapamaan kanssa. Vapamaa, 24, liittyy Alun kokoonpanoon lokakuun puolivälissä.
Catzin mestaruussikermään kolmella viime kaudella kuulunut Hanna Vapamaa vahvistaa Forssan Alkua lokakuun puolivälistä lähtien. Kuva: Francois Perthuis.
181-senttinen Vapamaa vietti viimeiset neljä kautta Catzissa. Lappeenrannan vuosilta hänellä on kolme SM-kultaa ja yksi SM-hopea. Catzin riveissä hän voitti myös kahdesti Suomen cupin.
Urallaan 13 naisten maaotteluakin pelannut Vapamaa on vielä tällä hetkellä Japanissa. Vapamaa saapuu Forssaan 15. lokakuuta missaten liigan kaksi ensimmäistä peliä.
- Neljän menestyksekkään Catz-vuoden jälkeen halusin uralle uusia tuulia. Haluan päästä oppimaan uutta uusien pelaajien ja uuden valmentajan kanssa, Vapamaa kertoi Forssan Lehdelle.
Viime kaudella Vapamaa pelasi Catzissa 6,7 pisteen, 3,6 levypallon ja 22,2 peliminuutin ottelukohtaisilla keskiarvoilla.
Forssan Alussa alkavalla kaudella kapteenin virkaa kantava Minna Sten oli myötävaikuttamassa Vapamaan tuloon seuraan. Sten on pelannut Vapamaan kanssa Catzissa ja maajoukkueessa.
- Hanna on todella hyvä vahvistus joukkueelle. Hän on urheilullinen pelaaja ja hyvä heittämään. Hanna on myös niin fiksu pelaaja, että pääsee joukkueen sisälle nopeasti, Sten sanoi Forssan Lehdessä.
Vapamaa on Alun neljäs naisten maaottelukokemusta omaava pelaaja. Stenin lisäksi Sanna Helenius ja Juta Jahilo ovat pukeneet ylleen Suomen pelipaidan naisten maaotteluun.
FoA aloittaa Naisten Korisliiga–kauden lauantaina kohtaamalla sarjanousija Tampereen Pyrinnön vieraissa.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.