5.9.2003 Naisten koripallon mestarivaltikan keväällä Äänekoskelle menettäneen Panttereiden joukkue on viimeistä palastaan myötä valmis tulevalle kaudelle. Joukkueessa ei paljon muutoksia tapahtunut. Kaikkien aikojen naiskoripalloilija Lea Hakala on päättänyt jatkaa uraansa. Uudet kasvot ovat Lotta Koskela ja Johanna Lautala.
Panttereiden kesän ainoa menetys on Espanjaan ammattilaiseksi siirtynyt Mari Puustinen. Hänen jättämää aukkoa paikkaamaan tulleet Koskela ja Lautala ovat molemmat Tampereen Pyrinnön kasvatteja. Koskela pelasi viime kaudella Pussihukkien ja Lautala BC Nokian SM-joukkueessa.
Helsinkiläisjoukkue Panttereiden viime kauden runkopelaajista jatkavat mm. nuori Juta Jahilo, Susanna Rinta, Heli Roukanoja sekä Lea Hakala.
43-vuotiaan Hakalan uran jatkuminen tietää sitä, että hän kirjoituttaa jälleen naisten koripallohistoriaa uusiksi. Hakala on nimittäin ensimmäisenä naiskoripalloilijana lähestymässä 10.000 SM-runkosarjapisteen rajaa. Koossa Hakalalla on ennen kauden alkua 9.906 pistettä, joka oikeuttaa ylivoimaiseen ykkössijaan kaikkien aikojen tilastossa (kakkosena Nina Pajanti-Raudus, 5.827 pistettä). Hakala napannee ykkösijan nopeasti myös kaikkien aikojen levypallotilastossa, jossa hän on toisena (3.894) vain 15 levyrin päässä Auli Nymanista (3.909).
Hakalalla on ennestään koossa mykistävät 251 maaottelua ja 15 Suomen mestaruutta, jotka hän on koonnut siitä huolimatta, että on viettänyt urastaan hyvän aikaa Espanjan, Italian ja Yhdysvaltain koripallokentillä.
Panttereiden valmennuksesta vastaavat tulevalla kaudella vuoden tauon jälkeen kaksikko Mikko Kurki-Annamaija Keturi. Kurjen ja Keturin opastuksella ”pantterilauma” on harjoitellut jo kolmen ja puolen kuukauden ajan.
- Kulunut harjoittelukausi on ollut pirteä kokemus. Sapattivuoden jälkeen virtaa tuntuu riittävän ja on omalla tavallaan kiehtovaa nähdä millainen sarjasta tulee. Joukkueiden menestymisen etukäteen arviointi on tavallista hankalampaa, pohdiskeli Keturi viitaten mm. keväällä tehtyyn EU-/ETA-alueiden ulkopuolisten vahvistusten poistopäätökseen.
Pantterit pelaa kotoisten SM-sarjan ja Suomen Cupin ohella myös tulevalla kaudella Baltian liigassa. Joukkue hakee näin kansainvälisistä otteluista kovuutta jo neljäntenä peräkkäisenä kautena. Viime keväänä Pantterit selviytyi, ehkä hieman yllättäenkin, Baltian liigan lopputurnauksessa aina finaaliin saakka.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Aikuisten divareissa oli jälleen vauhdikas viikko, joka tarjosi niin yllättäviä vierasvoittoja kuin sarjakärkien hallintaakin. Miesten I divisioona B:ssä Ura Basket ja Pantterit jatkavat jaetulla kärkipaikalla, kun taas A-divisioonassa ACO Basket vankisti asemaansa sarjan piikkipaikalla vakuuttavalla voitolla. Naisten I divisioonassa kärkikamppailut ja paikallisväännöt värittivät viikkoa, ja useat joukkueet kohensivat asetelmiaan matkalla kohti kevään ratkaisupelejä.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
Rakennustarvikeketju STARK ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Kumppanuus tuo kaksi oman alansa huippuosaajaa yhteen tukemaan suomalaista urheilumenestystä ja rakentamaan yhteisöllisyyttä.