Haakana ja Reshetko jatkavat mestari-Catzissa

15.5.2013 Toisen perättäisen tuplamestaruutensa hakenut Lappeenrannan Catz on solminut kaksi tärkeää jatkosopimusta kaudeksi 2013/14. Päävalmentaja Mika Haakana ja Catzin monivuotinen luottopelaaja Jelena Reshetko jatkavat ”kissalaumassa” myös ensi kaudella.

Jelena Reshetko metsästää ensi kaudella kolmatta perättäistä tuplamestaruuttaan Catzin kanssa.

Mika Haakana jatkaa neljännelle päävalmentajakaudelleen Catzin penkin päässä. Kuvat: Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.

184-senttinen, 27-vuotias Reshetko kuuluu nuoresta iästään huolimatta jo Catzin seuraikoneihin. Pietarista lähtöisin oleva Reshetko on juhlinut Catzin kanssa kolmea SM-kultaa ja kolmea cupin mestaruutta, ja on mielissään jatkostaan Lappeenrannassa.

 

– Olen kasvanut ja pelannut täällä niin kauan, että tuntui luontevalta jatkaa. Olemme saaneet hyvää tasaisuutta joukkueeseemme ja pelitapaamme, joten tiedän, mitä odottaa. Pelaamme voitosta jatkuvasti ja se on minulle erittäin tärkeää, Reshetko iloitsee Catzin tiedotteessa.

 

Päävalmentaja Mika Haakana, 38, on kuulunut kissalauman valmennusjohtoon jo viiden kauden ajan, joista kolme viimeisintä päävalmentajana. Catzin edustusjoukkueen tukiryhmän puheenjohtaja Boutros Mali on erittäin tyytyväinen päästyään Haakanan kanssa yhteisymmärrykseen jatkosta.

 

– Haakanan kolmen päävalmentajakauden aikana joukkueemme on voittanut paljon. Joukkue pelaa hyvin nykyaikaista koripalloa, josta suurin kiitos kuuluu tietenkin päävalmentajalle, Mali kiittelee.

 

– Valmentaminen on intohimoni ja Catzissa on erinomaiset olosuhteet valmentaa sekä samalla edelleen kehittää itseään ammattimaisessa ympäristössä, kuittaa Haakana.

 

Catz on viimeisen kahden vuoden aikana hakenut Haakanan komennossa 80 voittoa ja vain viisi tappiota SM-sarja-, cup- ja harjoituspelit yhteen laskien.

 

Haakanan apuvalmentajana jatkaa Marianne Koskinen.

 

Lisätietoja: Catzin tiedote
 
3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 09:36 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan infopaketti 2025–26

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 14:54 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 3/3: EBT, Torpan Pojat ja Peli-Karhut lähtevät mitalijahtiin

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 10:19 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 2/3: Tampereen Pyrintö, Kouvottaret ja Tapiolan Honka hamuavat kärkipäähän

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

29.9.2025 12:15 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 1/3: BC Nokia, Vimpelin Veto ja HBA-Märsky lähtevät parantamaan viime kaudesta

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

11.8.2025 15:00 Pääjuttu

Naisten Korisliigan sarjaohjelma kaudelle 2025–2026 julkaistu

Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.

4.8.2025 20:50 Suomalaiset ulkomailla

Kolminkertainen vuoden puolustuspelaaja Magdalene Agyei siirtyy Espanjan kakkossarjaan

Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.

22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia