8.2.2017 Koripallon EM-kilpailuissa nähdään uudenlaista yhteistyötä Koripalloliiton ja Haaga-Helian ammattikorkeakoulun opiskelijoiden välillä, kun opiskelijat pääsevät osaksi järjestäjäorganisaatiota edistäen samalla omia opintojaan.
Ensi kesänä Helsingissä järjestetään miesten koripallon yksi EM-alkulohko 50 vuoden tauon jälkeen. Kisoja rakentaa yhdessä Koripalloliiton kisaorganisaation kanssa noin 300 vapaaehtoista ja kahdeksan koordinaattorina toimivaa Haaga-Helian opiskelijaa.
Haaga-Helian ammattikorkeakoulun kanssa tehtävän yhteistyön hedelmänä EM-kisojen opiskelijat pääsevät toteuttamaan suurtapahtumaa osana järjestäjäorganisaatiota ja samalla edistämään opintojaan ammattikorkeakoulussa.
- Viime kesänä Helsingissä järjestetyt alle 20-vuotiaiden miesten EM-kilpailut olivat meille tarpeellinen kokemus, ja kisojen onnistuminen antaa itseluottamusta myös ensi kesän miesten kisoihin. Yksi tärkeä oppi oli vapaaehtoisten työ ja se, kuinka tärkeä osa tällaista tapahtumaa he ovat. Ilman heitä emme olisi onnistuneet, EM-kisojen pääsihteeri Ari Tammivaara hehkuttaa.
- Nuorten kisoissa yhteistyömme Haaga-Helian kanssa oli hedelmällistä, ja siitä oppineena halusimme laajentaa yhteistyötä kokonaisuuksiin, joiden avulla opiskelijat voivat edistää omia opintojaan. Siten tämä on win-win-tilanne kaikille osapuolille.
Haaga-Helian opiskelijat työskentelevät EM-kisoissa muun muassa brändäämisen, cateringin, VIP-palveluiden sekä oheisohjelmien parissa. Tärkeä tehtävä on koordinoida ja ohjeistaa oman toimialueen vapaaehtoisia.
- Kokemus ja fiilikset viime vuoden nuorten EM-kisoissa olivat niin hienot, että halusin olla mukana tekemässä tapahtumaa nyt vähän isommassa roolissa. Kisojen järjestäjänä pääsee elämään korishetkiä eri perspektiivissä kuin pelaajana, ja huomaa, mitä kaikkea tapahtumaan otteluiden lisäksi kuuluukaan, kentällä tapahtuvista oheisohjelmista vastaava Markus Vallila kertoo.
Vallilan tapaan Haaga-Helian Vierumäen kampuksella opiskeleva Elina Vastakoski hyppää kisaorganisaation markkinointipuolelle. Brändäys koordinaattorin tehtäviin kuuluvat muun muassa peliareenan ilmeen rakentaminen sekä kansainvälinen yhteistyö EM-kisojen virallisen mainostoimiston kanssa.
- Minua kiinnostavat ison tapahtuman brändäys ja se, minkälainen kuva tapahtumasta luodaan ja miten tapahtuman tunnelmasta saadaan yhtenäinen. Olen ollut mukana pienemmissä liikuntatapahtumissa, ja niiden myötä tällainen isompi ja järjestäytyneempi tapahtuma kiinnostaa, Vastakoski kertoo.
Lue lisää
Suomen pyörätuolikoripallomaajoukkue Parasudet valmistautuu syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin. Valmennustiimiin kuuluu vuosia Euroopassa ammattilaisena pelannut EM-pronssimitalisti ja kolminkertainen Suomen mestari Juha Luukkonen, jonka valmennusfilosofia korostaa joukkuehenkeä ja pelaajien oma-aloitteisuutta.
Helmikuun EM-karsintaikkunansa Tanska-vierasvoittoon päättänyt Susijengi sijoitettiin tulevien EM-alkulohkoarvontojen neljänteen arvontakoriin. Ensi kesänä EM-kisojen B-alkulohkoa Tampereella isännöivä Susijengi on valinnut alkulohkon kumppanimaakseen kakkoskorin maista Liettuan. Lohkoarvonnat järjestetään Latvian Riiassa torstaina 27. maaliskuuta.
Susijengi säilytti asemansa maailman 20. ja Euroopan 13. sijalle rankattuna miesten koripallomaajoukkueena. Kansainvälinen koripalloliitto FIBA julkaisi päivittyneen ranking-järjestyksensä helmikuun karsintaikkunan jälkeen.
Suomi ja Liettua ovat solmineet virallisen kumppanuussopimuksen kesän EM-kisoihin. Kotikisoihin lippuja tai majoitusta halajavan kannattaa toimia ripeästi, sillä tuore sopimus tuo Tampereelle Liettuan joukkueen vanavedessä tuhansia liettualaisfaneja ja kansainvälisen arvoturnauksen sähköistä tunnelmaa.
Susijengin EM-kotikisoihin Tampereelle on saatavilla jälleen uusi majoitus- ja lippupaketti. Elämys Groupin ja Koripalloliiton tampere.basket.fi -sivustolta on hankittavissa nyt Day Pass -lippupaketteja osana majoituspakettia.
Koripallon EM-kisat järjestettiin pitkäksi venyneen tauon jälkeen jälleen viime kesänä eikä Susijengi aikaillut lyödessään leimaansa kansainväliselle arvokisatasolle. EuroBasket 2022-turnauksen kohokohdat olivat Prahan alkulohkon Puola- ja Tshekki-voitot, Berliinin neljännesvälierävoitto Kroatiasta sekä Espanja-puolivälieräottelu.
Susijengin EM-puolivälierissä kukistanut Espanja seppelöitiin Euroopan mestarina myöhään sunnuntai-iltana, kun joukkue päihitti EM-finaalissa Ranskan 88–76 (47–37). Pronssiottelussa Saksa nujersi Puolan, joka jäi puolestaan alkulohkossa Susijengin jalkoihin. Susijengi sijoittui EM-kisoissa lopulta seitsemänneksi, joka on kaikkien aikojen toiseksi korkein suomalaissijoitus.
Suomen, Kyproksen ja Latvian kumppani vuoden 2025 koripallon EM-kisojen neljäntenä isäntämaana on valittu. FIBA Euroopan hallitus vahvisti lauantaina, että kisojen neljännen alkulohkon isäntämaaksi on nimetty Puola, jonka maajoukkue pelaa paraikaa EM-mitalipeleissä ensimmäistä kertaa 51 vuoteen.
Lauri Markkasen paluu maajoukkuepaitaan, Shawn Huffin ja Petteri Koposen viimeinen susikesä, Miro Littlen debyytti. Lassi Tuovin paikka uutena päävalmentajana. Neljä perättäistä MM-karsintavoittoa, ikimuistoinen EM-alkulohko Prahassa ja riemukas neljännesvälierävoitto Berliinissä. Elä ikimuistoinen susikesä 2022 kuvin, tekstein ja videopätkin uudelleen!
Vuoden 2022 EM-kisat huipentuvat tulevana viikonloppuna, kun Saksa, Ranska, Espanja ja yllätysjoukkue Puola jakavat himoitut EM-mitalit keskenään. Suomi-koriksen historiaa puolivälieräpaikallaan tehnyt Susijengi sai tuoreen päävalmentajansa Lassi Tuovin mukaan merkittävää pääomaa pitkästä, yhtenäisestä ja monivaiheisesta maajoukkuekesästä.