3.12.2013 21:15 Kotkalaisen Team TEHO Sportin voitto- ja tappiosaldo tasaantui tiistaina Karhuvuoren Steveco Areenalla, kun viime viikon kotiottelussaan kotkalaisia vastaan romahtanut GasTerra Flames Groningen sieppasi 77–83 (40–37)-vierasvoiton. Groningen tukki korinalustan pelin jälkipuoliskolla ja kun kotkalaisheitto ei pudonnut, vieraat saivat EuroChallengen voittotilinsä auki.

Jukka Matisen heitto upposi..

...mutta Jeffrey Robinsonin Groningen sieppasi vierasvoiton. Kuvat: Matti O. Koskinen.
Ottelun avauspuoliskolla Kotkassa nähtiin tasaista ja temporikasta koripalloa, jossa TEHO Sportin tehomiehenä kunnostautuivat hiljalleen alkukauden kuntoonsa päässyt Sharaud Curry sekä kaikkiaan viisi kolmosta säkittänyt Jukka Matinen.
Kotkalaiset lähtivät tauolle kolmen pisteen johdossa, mutta joutuivat kolmannen jakson alussa takaa-ajoasemaan, kun Groningen vei kolmeminuuttisen 11-0 ja petasi itselleen kahdeksan pisteen johdon.
Päätösjaksolla Groningen jatkoi korinalustan tukkimista, ja kun kotkalaiset eivät saaneet kolmosiaan tippumaan, hollantilaiset kasvattivat neljässä minuutissa kolmen pisteen johtonsa (58–61) yhteentoista pisteeseen (58–72) tappavan tarkalla viimeistelypelillään.
– He saapuivat Kotkaan voitottomina ja laittoivat kaiken peliin. He olivat nälkäinen joukkue ja pelasivat suurella energialla, totesi TEHO Sportin pistekuningas Sharaud Curry.
– Tiesimme heidän menevän korin alle ja se oli myös oma tavoitteemme, mutta saimme aikaiseksi vain kymmenen kahden pisteen koria. Olen pettynyt asenteeseemme tänään, kotkalaisten päävalmentaja Sami Toiviainen tiivisti.
Kotkalaisilla on jäljellä enää kaksi EuroChallengen alkusarjan ottelua. Ensi viikolla kotkalaiset haastavat Reggio Emilian vieraissa ja sitä seuraavalla viikolla hakevat revanssivoittoa Okapi Aalstarista niin ikään vieraissa.
TEHO Sport: Sharaud Curry 31/4/8 syöttöä/3 riistoa, Jukka Matinen 17/1, Chris Owens 12/10, Ryan Ayers 6/6, Timo Heinonen 4/3, Aleksi Akpaso 4/1, Ryan McDade 2/1, Joonas Lehtoranta 1/1, Samuli Vanttaja 0/0, Miki Kuusisto, Otto Kilpeläinen, Joonas Pentti.
Groningen: Cashmere Wright 15/3, Jeffrey Robinson 13/8, Jason Dourisseau 12/6, Arvin Slagter 12/4/3 syöttöä, Dan Coleman 12/2.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kesällä käynnistyneen Rohkaisijat-hankkeen keskeinen viesti lapsille ja nuorille on, että että he eivät ole yksin. Nyt 100 nopeinta vanhempaa voi pyytää lapselleen henkilökohtaisen rohkaisun Susijengin tai Susiladiesin tähdeltä.
NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.
NBA-kausi 2025–26 käynnistyy tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Suomalaisista tulessa alkavalla kaudella ovat Utah Jazzin Lauri Markkanen sekä Memphis Grizzliesin päävalmentaja Tuomas Iisalo.
Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.
Aikuisten divareissa pelattiin 22 ottelua. Äänekoskella juhlistettiin Huiman seurataivalta ja Perniössä nostettiin mestaruusviiri kattoon.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.