Forssan Alku ja HoNsU käyvät puolivälierätaistoon

27.3.2013 Forssan Alku ja Jyväskylän HoNsU ottavat torstaina yhteen Forssan urheiluhalli Feenixisissä. Jyväskyläläiset ovat olleet runkosarjan kolmoselle FoA:lle hankala vastus: joukkue on voittanut kolmesta kamppailusta ainoastaan yhden.

Henna Salomaa on johtanut FoA:n peliä erinomaisesti.

Nia Jackson oli runkosarjassa hyvässä pelivireessä. Kuvat: Francois Perhuis

 

FoA:n kokoonpano on pelannut läpi runkosarjan tasavahvasti. Vastuu lepää koko joukkueen harteilla, mistä kertovat esimerkiksi pelaajakohtaiset pistekeskiarvot: joukkueen koriuhka ei rajoitu ainoastaan aloitusviisikkoon.

 

Yksi keskeinen forssalaishahmo on erinomaista kautta pelaava takamies Henna Salomaa. Kovia minuutteja pelaava pointti pussitti muutama viikko sitten PeKaa vastaan huimat 29 pistettä. Myös yhdysvaltalaispelurit Sarah Miles, Melissa Lechlitner ja Secily Ray ovat esittäneet hyviä otteita. Kotimaisista pelaajista sentteri Laura Saarinen on niin ikään esiintynyt kentällä edukseen.

 

HoNsU:n kiistaton ykkösnimi on ollut 188-senttinen sisäpelaaja Minna Sten. Sten pelaa upeaa kautta 14,6 pisteen ja 10,7 levypallo ottelukeskiarvoillaan. Stenin lisäksi yhdysvaltalaivahvistukset Brandi Davis ja Nia Jackson ovat kuuluneet jyväskyläläisten onnistujiin. HoNsU:n omat kasvatit Titta-Riina Lepistö ja Laura Lahtinen ovat pelanneet tasaisen varmasti. Lahtinen on kasvattanut pistekeskiarvoaan viime kauden 3,4:stä tämän kauden 10,1 pisteeseen per ottelu.

 

Joukkueet ovat kohdanneet runkosarjassa kolme kertaa. HoNsU on vienyt nimiinsä kaksi viimeistä ottelua. FoA:n päävalmentajan Jari Marjamäen mukaan runkosarjan kohtaamiset eivät enää paina, kun pudotuspelit alkavat.

– Nyt täytyy vain voittaa kaksi ottelua, jotta kausi jatkuu, Marjamäki sanoo.

 

FoA on saanut pitkästä aikaa harjoitella täydella kokoonpanolla. HoNsU:a vastaan joukkue tarvitsee sekä takamiesosastoaan että sisäpelaajia. Secily Ray ja Laura Saarinen lähtevät Marjamäen mukaan pysäyttämään HoNsU:n senttereitä.

 

HoNsU:n päävalmentajan Tuomas Ojan mukaan jyväskyläläiset on valmiina pudotuspeleihin. Joukkue on saanut harjoitella täydellä kokoonpanolla, mikä on helpottanut valmistautumista. Ojan mukaan FoA kaatuu samoilla aseilla kuin aikaisemminkin tällä kaudella.

– Lähdemme pelaamaan organisoitua hyökkäys- ja puolustuspeliä, Oja tiivistää.

 

Forssan Alku – HoNsU -puolivälieräsarjan ottelu pelataan Forssan urheilutalo Feeniksissä torstaina 28.3. klo 18:30. Välieriin etenee ensimmäiseksi kahteen voittoon yltänyt joukkue.

 

Asiat

 
3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

3.10.2025 08:00 Susijengi

Joonas Iisalo liittyy Susijengin valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa niin Crailsheimin, Bonnin kuin Heidelberginkin valmentajana toiminut loviisalaislähtöinen Joonas Iisalo, 39, liittyy Susijengin valmennusryhmään marras-joulukuun MM-karsintaikkunasta alkaen. Aiemmalla valmentajaurallaan Iisalo on mm. luotsannut Salon Vilppaan kahdesti Korisliigan finaaleihin sekä Suomen Cupin voittoon.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

Näytä lisää vastaavia