FoKoPo jysäytti yllätyksen Tampereella

13.1.2010 Forssan Koripojat jysäytti Korisliigan keskiviikkokierroksen ja jopa koko tähän astisen kauden suurimman yllätyksen kukistettuaan sarjaa johtavan Pyrinnön Tampereella 87-83 (38-47) -lukemin. Tappio oli Pyrinnölle neljäs ja vasta toinen kotona.

Rodrick Stewartin johtama FoKoPotarjoili sarjakärki Pyrinnölle sen kauden toisen liigatappion Tampereella.

Joensuun Katajan joukkuepuolustus loksahti uomiinsa Honkaa vastaan.

Kouvot ja Ross Neltner hakivat sarjapisteen Lahdesta.

Jeremiah Woodin ja Kauhajoen vahva meno jatkuu.

KTP yllätti ToPon Helsingissä Pasi Heinosen johdolla. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä & Kai Kilappa.

Pyrintö otti heti johdon, joka kasvoi toisella neljänneksellä 13 pisteeseen. FoKoPo kuroi eron kiinni kolmannella jaksolla ja käväisi johdossakin. Lopputrillerissä peli oli tasan viimeisellä minuutilla, mutta FoKoPo vei lopun 4-0.

- Pelasimme sunnuntaina ToPoa vastaan hyvin 37 minuuttia, kunnes meiltä loppui bensa. Opimme siitä ja nyt huilautimme ratkaisupelaajia niin, että pääsimme loppupeliin tuorein jaloin, kertoi FoKoPon valmentaja Ari Mikkola.

- En väitä, että pystymme vastedes voittamaan jatkuvasti kärkijoukkueita, mutta yksittäisissä peleissä se varmasti onnistuu, kun teemme asiat niin kuin on sovittu.

FoKoPon tehomiehinä kunnostautuivat 24 pistettä heittänyt Rodrick Stewart sekä 19 pistettä kerännyt Alex Barnett.

Chris Hester heitti Pyrinnölle 24 pistettä ja Kenneth Lowe 20.

Honka kapsahti Katajaan

Joensuun Kataja puolestaan yllätti kotipelissään Espoon Hongan 77-67 (36-36) -voitolla.

Viidestä edellispelistään vain yhden voittaneen Katajan voiton yllätyksellisyyttä lisäsi polvensa loukanneen Sami Lehtorannan puuttuminen. Kataja pelasi lisäksi vain kahdella ulkomaalaisella, kun viime viikolla tulleen Panaman maajoukkuemiehen Jamahr Warrenin pelilupa puuttui.

- On hienoa nähdä, että asiat loksahtavat kohdalleen vaikeuksista huolimatta. Olen erittäin onnellinen koko joukkueen puolesta. Joukkuepuolustuksemme oli loistavaa ja uhrautuvasti pelannut Jussi Eskola koko tuon taistelun henkilöitymä, iloitsi Katajaa luotsaava Pekka Salminen.

Kataja johti tasaista peliä suurimman osan ajasta, mutta Honkakin kävi johdossa parhaimmillaan kuudella pisteellä. Kolme minuuttia ennen loppua Honka kärkkyi vielä 66-62 -tilanteessa, mutta Kataja vei seuraavat minuutit ratkaisevasti 9-0.

Jeb Ivey ja Kristian Clarkson muodostivat Katajan tehoparin 25:llä ja 23 pisteellä.

25 pallonmenetystä kärsineestä Hongasta Tuukka Kotti teki 16 ja Sasu Salin 15 pistettä. Joukkueen yhdysvaltalaiskaksikko Corey Belser-Carl Elliot sai 27 pelitilanneheitostaan vain viisi koriin.

Kouvot vahvempi Lahdessa

Lahdessa jatkui Kouvojen noususuuntainen ja Namika Lahden laskusuuntainen jakso, kun voitto matkasi Kouvolaan 85-77 (47-35) -tuloksella.

Kouvot on voittanut seitsemästä viime pelistään kuusi. Namika puolestaan on hävinnyt kuudesta viime pelistään viisi.

Kouvot hallitsi peliä ja johti toisella neljänneksellä jo 14 pisteellä. Kotijoukkue kipusi 72-72 -tilanteeseen kolme minuuttia ennen loppua, mutta Kouvot hoiteli lopun edukseen.

Kyle Shiloh heitti Kouvoille 28 ja Ross Neltner 24 pistettä. Viime viikolla Kouvoihin liittynyt Pasi Riihelä teki kauden ensimmäiset kahdeksan pistettään.

Ricky Hickman heitti Namikalle 23 ja Corey Rouse 21 pistettä.

Karhu voitokas kotonaan

Kauhajoen Karhu jatkoi vahvaa nousuaan sarjan hänniltä voitettuaan neljäntenä olevan Lappeenrannan NMKY:n kotonaan 87-81 (38-42). Voitto oli Karhulle viides kuudesta viime pelistä.

LrNMKY johti peliä kolmannen jakson lopulle asti. Karhun otettua johdon LrNMKY käväisi vielä edellä päätösjaksolla, mutta Karhu oli lopussa vahvempi.

Jeremiah Wood pohjusti tällä kertaa Karhun voittoa 19 pisteellä ja 14 levypallolla. Roni Leimu ja Reginald Golson heittivät 15 pistettä mieheen.

Sami Pekkola nakkasi vieraille 21 pistettä ja J'son Stamper keräsi 20 pistettä sekä 17 levypalloa.

KTP tyrmäsi ToPon

KTP-Basket tyrmäsi Torpan Pojat Helsingissä 97-70 (55-41) -tuloksella.

ToPo koki todella pikatyrmäyksen, kun KTP vei ensimmäisen viisiminuuttisen 19-5 ja avausjakson 30-15.

ToPo pääsi parhaimmillaan toisella neljänneksellä kymmenen pisteen päähän, mutta ei pystynyt uhkaamaan vierasvoittoa tuon vakavammin.

KTP:ltä löytyi kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä peluria, joista Pasi Heinonen (19) ja Eric Washington (15) olivat tehokkaimpia.

ToPoa ei auttanut Obie Trotterin komea 33 pisteen saalis, kun hänen lisäkseen yli kymmenen pisteen pääsi vain Corey Smith 11 pisteellään.

(STT – Basket.fi)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
8.12.2025 15:20 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenin odotus kannatti – ”Olen tosi tyytyväinen”

Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

6.12.2025 16:40 Sudenpennut

Suomen 16-vuotiaille tytöille terävä startti Ibizalla – Saksa kaatui 70-49

Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue avasi kansainvälisen kutsuturnauksen Ibizalla vakuuttavalla voitolla Saksasta. Sudenpennut veivät ottelun nimiinsä lukemin 70–49.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 16:19 Susijengi

Susijengin Belgia-peli on loppuunmyyty!

Susijengi pääsee kuudennen kerran peräkkäin täyden kotiyleisön eteen, kun joukkue kohtaa seuraavaksi Belgian MM-karsinnassa Espoo Metro Areenalla 1. maaliskuuta.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

5.12.2025 09:55 Susijengi

Susijengin Belgia-ottelun julkinen lipunmyynti on käynnistynyt - viimeiset paikat myydään nyt

Susijengin seuraavan MM-karsintaottelun ennakkomyynti 6. pelaaja -uutiskirjeen tilaajille rikkoi kaikki aiemmat ennätykset. Ennakkomyynnissä myytiin yli 5800 lippua.

Näytä lisää vastaavia