FoKoPo jysäytti yllätyksen Tampereella

13.1.2010 Forssan Koripojat jysäytti Korisliigan keskiviikkokierroksen ja jopa koko tähän astisen kauden suurimman yllätyksen kukistettuaan sarjaa johtavan Pyrinnön Tampereella 87-83 (38-47) -lukemin. Tappio oli Pyrinnölle neljäs ja vasta toinen kotona.

Rodrick Stewartin johtama FoKoPotarjoili sarjakärki Pyrinnölle sen kauden toisen liigatappion Tampereella.

Joensuun Katajan joukkuepuolustus loksahti uomiinsa Honkaa vastaan.

Kouvot ja Ross Neltner hakivat sarjapisteen Lahdesta.

Jeremiah Woodin ja Kauhajoen vahva meno jatkuu.

KTP yllätti ToPon Helsingissä Pasi Heinosen johdolla. Kuvat: Francois Perthuis & Kimmo Metsälä & Kai Kilappa.

Pyrintö otti heti johdon, joka kasvoi toisella neljänneksellä 13 pisteeseen. FoKoPo kuroi eron kiinni kolmannella jaksolla ja käväisi johdossakin. Lopputrillerissä peli oli tasan viimeisellä minuutilla, mutta FoKoPo vei lopun 4-0.

- Pelasimme sunnuntaina ToPoa vastaan hyvin 37 minuuttia, kunnes meiltä loppui bensa. Opimme siitä ja nyt huilautimme ratkaisupelaajia niin, että pääsimme loppupeliin tuorein jaloin, kertoi FoKoPon valmentaja Ari Mikkola.

- En väitä, että pystymme vastedes voittamaan jatkuvasti kärkijoukkueita, mutta yksittäisissä peleissä se varmasti onnistuu, kun teemme asiat niin kuin on sovittu.

FoKoPon tehomiehinä kunnostautuivat 24 pistettä heittänyt Rodrick Stewart sekä 19 pistettä kerännyt Alex Barnett.

Chris Hester heitti Pyrinnölle 24 pistettä ja Kenneth Lowe 20.

Honka kapsahti Katajaan

Joensuun Kataja puolestaan yllätti kotipelissään Espoon Hongan 77-67 (36-36) -voitolla.

Viidestä edellispelistään vain yhden voittaneen Katajan voiton yllätyksellisyyttä lisäsi polvensa loukanneen Sami Lehtorannan puuttuminen. Kataja pelasi lisäksi vain kahdella ulkomaalaisella, kun viime viikolla tulleen Panaman maajoukkuemiehen Jamahr Warrenin pelilupa puuttui.

- On hienoa nähdä, että asiat loksahtavat kohdalleen vaikeuksista huolimatta. Olen erittäin onnellinen koko joukkueen puolesta. Joukkuepuolustuksemme oli loistavaa ja uhrautuvasti pelannut Jussi Eskola koko tuon taistelun henkilöitymä, iloitsi Katajaa luotsaava Pekka Salminen.

Kataja johti tasaista peliä suurimman osan ajasta, mutta Honkakin kävi johdossa parhaimmillaan kuudella pisteellä. Kolme minuuttia ennen loppua Honka kärkkyi vielä 66-62 -tilanteessa, mutta Kataja vei seuraavat minuutit ratkaisevasti 9-0.

Jeb Ivey ja Kristian Clarkson muodostivat Katajan tehoparin 25:llä ja 23 pisteellä.

25 pallonmenetystä kärsineestä Hongasta Tuukka Kotti teki 16 ja Sasu Salin 15 pistettä. Joukkueen yhdysvaltalaiskaksikko Corey Belser-Carl Elliot sai 27 pelitilanneheitostaan vain viisi koriin.

Kouvot vahvempi Lahdessa

Lahdessa jatkui Kouvojen noususuuntainen ja Namika Lahden laskusuuntainen jakso, kun voitto matkasi Kouvolaan 85-77 (47-35) -tuloksella.

Kouvot on voittanut seitsemästä viime pelistään kuusi. Namika puolestaan on hävinnyt kuudesta viime pelistään viisi.

Kouvot hallitsi peliä ja johti toisella neljänneksellä jo 14 pisteellä. Kotijoukkue kipusi 72-72 -tilanteeseen kolme minuuttia ennen loppua, mutta Kouvot hoiteli lopun edukseen.

Kyle Shiloh heitti Kouvoille 28 ja Ross Neltner 24 pistettä. Viime viikolla Kouvoihin liittynyt Pasi Riihelä teki kauden ensimmäiset kahdeksan pistettään.

Ricky Hickman heitti Namikalle 23 ja Corey Rouse 21 pistettä.

Karhu voitokas kotonaan

Kauhajoen Karhu jatkoi vahvaa nousuaan sarjan hänniltä voitettuaan neljäntenä olevan Lappeenrannan NMKY:n kotonaan 87-81 (38-42). Voitto oli Karhulle viides kuudesta viime pelistä.

LrNMKY johti peliä kolmannen jakson lopulle asti. Karhun otettua johdon LrNMKY käväisi vielä edellä päätösjaksolla, mutta Karhu oli lopussa vahvempi.

Jeremiah Wood pohjusti tällä kertaa Karhun voittoa 19 pisteellä ja 14 levypallolla. Roni Leimu ja Reginald Golson heittivät 15 pistettä mieheen.

Sami Pekkola nakkasi vieraille 21 pistettä ja J'son Stamper keräsi 20 pistettä sekä 17 levypalloa.

KTP tyrmäsi ToPon

KTP-Basket tyrmäsi Torpan Pojat Helsingissä 97-70 (55-41) -tuloksella.

ToPo koki todella pikatyrmäyksen, kun KTP vei ensimmäisen viisiminuuttisen 19-5 ja avausjakson 30-15.

ToPo pääsi parhaimmillaan toisella neljänneksellä kymmenen pisteen päähän, mutta ei pystynyt uhkaamaan vierasvoittoa tuon vakavammin.

KTP:ltä löytyi kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä peluria, joista Pasi Heinonen (19) ja Eric Washington (15) olivat tehokkaimpia.

ToPoa ei auttanut Obie Trotterin komea 33 pisteen saalis, kun hänen lisäkseen yli kymmenen pisteen pääsi vain Corey Smith 11 pisteellään.

(STT – Basket.fi)

Lisätiedot: Ottelutilastot

Asiat

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 20:50 Miesten I divisioona A

Miesten I divisioona A - Kevätkauden ennakko

Miesten I divisioonan A palaa joulutauolta tilanteessa, jossa sarjan kärki on selkeytynyt, mutta useat ratkaisevat taistelut ovat vasta alkamassa. Kevätkaudella panoksena ovat pääsy pudotuspeleihin ja kotietu siellä sekä sarjapaikan säilyttäminen. Syyskausi enteilee tiukkoja otteluita ja jännittävää loppuhuipennusta.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

27.12.2025 16:07 Valmentajat

Koutsi, sinä voit synnyttää koriskipinän!

Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

22.12.2025 20:37 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 51

Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.

22.12.2025 12:45 Susijengi

Koriksen EM-kotikisat toivat Tampereelle 55 miljoonaa euroa

Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

Näytä lisää vastaavia