9.12.2012 Naisten SM-sarjan pisintä voittoputkea punoo tällä hetkellä Forssan Alku, joka löi sunnuntaina ToPon Töölön Kisahallissa pistein 66–75 (41–37). Alku otti ottelun hallintaansa neljännellä jaksolla, jonka aikana ToPo sai aikaiseksi vain kymmenen pistettä. Nokialla Turun Riento käänsi viime hetkillä ottelunsa BC Nokiaa vastaan 69–72 (37–39)-voitokseen.

Henna Salomaan FoA voitti jälleen.

Margareeta Mäkelä johdatti hurmossuorituksillaan Riennon voittoon Nokialla. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.
ToPo hallitsi kenttätapahtumia kotiottelussaan Forssan Alkua vastaan kolmen jakson ajan, mutta neljännellä jaksolla tuuli kääntyi.
Alku sementoi puolustuksellaan ToPon syöttöpelin täysin ja siirtyi parhaimmillaan yhdeksän pisteen johtoon, kun ottelua oli pelaamatta enää kuusi minuuttia. ToPo ei päässyt enää seitsemää pistettä lähemmäs.
Alun tehokkain oli jälleen kerran lähellä tripla-tuplaa käynyt Sarah Miles (17/10/8 syöttöä), jota tahdittivat Secily Ray (16/6) ja tehokasta kautta pelaava Henna Salomaa (11/12).
ToPolta Venlakaisa Hölttä (16/7) pelasi terävästi.
Nokialla nähtiin jännitysnäytelmä, kun sarjanousijat BC Nokia ja Turun Riento iskivät yhteen. BC Nokian rohdot alkoivat purra kolmannella jaksolla, ja pienessä turkulaisjohdossa edennyt ottelu vaihtui emäntäjoukkueen hallinnaksi.
BC Nokia johti vielä numeroissa 67–63 kolme minuuttia ennen loppua, kunnes Riennon Margareeta Mäkelä toi joukkueensa ensiksi kolmosellaan pisteen päähän ja sitten nosti kakkosellaan ja vapaaheitollaan vieraat kahden pisteen johtoon. Riento ei enää johtoaan luovuttanut.
Mäkelän (9/5) lisäksi Riennon tehokkaimmat olivat Brittany Hedderson (18/8) ja Callan Taylor (17/9).
Nokialaisista Amani Franklin (18/5/3 riistoa) ja Noora Lakaniemi (13/0) keräsivät korkeimmat tyylipisteet.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.