29.1.2007 Suomalaistakapelaaja Fia Ohtosen edustama ja Ruotsin mestaruutta puolustava Solna Vikings on sarjakärjessä tasapistein Luulaja Basketin kanssa. Tuoreimmassa koitoksessaan Solna otti selvän voiton Norrköping Dolphinsista lukemin 89-54. Seuraavassa myös muita sähkeitä Euroopasta.
Ohtonen pelasi Norrköping-ottelussa 29 minuuttia tehden neljä pistettä. Levypalloja 174-senttinen ja 19-vuotias suomalainen haki kuusi. Lisäksi Ohtoselle kirjattiin neljä syöttöä.
Suomen nuorten maajoukkueissa peräti 105 maaottelua pelannut Ohtonen on esiintynyt Ruotsissa tasaisesti. Pelaamassaan 16 ottelussa hän on saanut peliaikaa keskimäärin 23 minuuttia. Pisteitä on syntynyt keskimäärin kuusi ja levypalloja on tarttunut 2,3 ottelua kohden, jonka lisäksi Ohtonen on jakanut 2,3 syöttöä ja riistänyt 1,5 kertaa ottelua kohden.
Voittosuhteella 13-3 kauden tähän mennessä selvittäneen Solnan kaikki kaikessa on Suomessakin EBT:n ja Panttereiden paidassa pelannut Jurgita Kausaite. Vantaan Pussihukkien liettualaisvahvistus Aneta Kausaiten kaksoissisko on heittänyt Solnalle keskimäärin 18 pistettä ja hakenut 7,7 levypalloa ottelua kohden.
Viime ottelussa Norrköpingiä vastaan Kausaite heitti 18 pistettä ja haki viisi levypalloa pelaamassaan 25 minuutissa.
Espanjan liigassa Taru Tuukkasen ja Reetta Piiparin joukkue Extrugasa hävisi Tuukkasen ex-joukkueelle Acis Incosa Leonille lukemin 64-74. Tuukkanen urakoi täydet 40 minuuttia heittäen 16 pistettä, ottaen yhden levypallon ja antaen kolme syöttöä.
Piipari heitti neljä pistettä ja antoi kaksi syöttöä pelaamassaan 28 minuutissa.
Niina Laaksosen edustama Gran Canaria hävisi myös vieraskentällä Ensinolle luvuin 58-73. Laaksonen pelasi 11 minuuttiaan pirteästi heittäen kuusi pistettä ja hakien kaksi irtopalloa.
Espanjan kakkosliigassa Mari Puustisen Badajoz voitti vieraissa pisteellä Caja Rural Verona Norten lukemin 71-70. Puustinen ei ollut kokoonpanossa.
Siiri Nuutisen ja Susanna Rinnan edustama Jovent Palma voitti Don Piso Gironan luvuin 77-62. Suomalaiskaksikko oli hyvässä vireessä. Nuutinen kirjautti 26 minuutissa 11 pistettä ja neljä levypalloa, Rinta puolestaan 29 minuutissa 15 pistettä ja kolme levypalloa.
Michaela Mouan kroatialaisjoukkue Gospic otti hienon voiton kotonaan Balkanin maiden Adriatic–liigassa. Gospic löylytti Buducnostia lukemin 95-61. Moua kirjattiin tilastoihin vain kaksi minuuttia ilman tehomerkintöjä.
Viime vuosina runsaasti menestystä Paris Basketballissa nauttinut Mikael Jantunen ei aikaillut ensimmäisen pokaalinsa voittamista uuden joukkueensa Fenerbahcen riveissä. Jantunen nautiskeli 19 pistettä ja kaapi seitsemän levypalloa, kun Fenerbahce kaatoi kirjavien vaiheiden jälkeen Turkin Supercupin finaalissa Besiktasin pistein 85-83 (43-34).
AEK Ateenaa kaudella 2022-23 edustanut Susijengin moninkertainen arvokisakävijä Alexander Madsen, 208 cm ja 30 vuotta, palaa Kreikkaan. Madsenin on värvännyt riveihinsä viime keväänä Kreikan liigan puolivälieriin yltänyt A.S. Karditsas, joka pelaa alkavalla kaudella myös FIBA:n Mestarien Liigaa.
Koripallon EM-kisojen jälkeen seurajoukkuekaudet ovat hiljalleen pyörähtämässä käyntiin. Mestarien liigan karsintojen välieräkierroksella nähdään suomalaispelaajien kohtaaminen ja Jacob Grandison jatkoi seurajoukkueessa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.
Turkkilaisseuraan täksi kaudeksi siirtynyt Kuier ja hänen edustamansa Galatasaray kaatoi kaksiosaisen karsinnan ensimmäisessä ottelussa ACS Sepsi-SIC:in vieraskentällä 48–81.
Viime vuosina kansainvälistä kokemusta mm. Itävallan, Romanian, Liettuan ja Ranskan sarjoista hakenut Espoo Basket Teamin kasvatti Daniel Dolenc, 205 cm ja 32 vuotta, siirtyy seuraavaksi Bosnia & Hertsegovinaan. Dolencin uusi seura on perinteikäs HKK Siroki, joka on voittanut historiansa aikana kymmenen Bosnian kansallista mestaruutta ja kahdeksan Bosnian cupin mestaruutta.
Susiladiesin Helmi Tulonen, 26, on tehnyt sopimuksen unkarilaisen Serco UNI Gyorin kanssa. Tulonen pelasi viime kaudella Italiassa.
Anissa Pounds, 32, siirtyy ensi kaudeksi Iso-Britannian Super League Basketball (SLB) -joukkue Oaklands Wolvesiin.
Susiladiesin takakentän vauhtihirmu Sara Bejedi, 25, on tehnyt sopimuksen kaudesta 2025-26 turkkilaisen BOTAŞ Spor Kulübün kanssa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Jo neljättä vuottaan Susijengissä pelaava, EM-mitalipelijoukkueen aloitusviisikkoon kohonnut Jacob Grandison, 198 cm ja 27 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Ranskan pääsarjaan viime keväänä nousseen Boulazac Basket Dordognen kanssa.