30.8.2018 09:52 Susiladiesin kulmakiviin viime vuosina kuulunut Tapiolan Hongan kasvatti Evita Iiskola, 25, on lopettanut koripallouransa.
Evita Iiskola ehti pelata 40 ottelua Suomen naisten maajoukkueessa. Kuva: Ville Vuorinen
– Jonkin aikaa ollut jo sellainen fiilis, että sitä kaipaa jotain muutakin elämään kuin vain pallon pomputtamista. Sisäinen motivaatio ei myöskään ole enää sillä tasolla, mitä se on ennen ollut, joten huomasin, että sitä alkoi kyseenalaistamaan omaa tekemistään. Varmasti omalla loukkaantumishistorialla on myös ollut tekemistä tämän päätöksen kanssa, Iiskola selventää.
– Viimeinen tappo päätökselle oli varmasti se, kun huomasin, että en pelaa tätä lajia enää itselleni, vaan ihmisille ympärilläni. Silloin päätin, että nyt siirryn muihin juttuihin.
– Tämä ei tietenkään tarkoita, ettenkö enää koskaan koripalloa pelaisi. Kuka sitä tietää, jos löydän intohimon koripalloon vuoden tai parin päästä. Sitä vaihtoehtoa en sulje koskaan pois. Lopettaminen tuntuu nyt parhaalta vaihtoehdolta, koska saan lopettaa omille ehdoillani, enkä esimerkiksi vakavan loukkaantumisen takia.
Iiskola keräsi kasvattajaseuransa Tapiolan Hongan riveissä palkintokaappiinsa runsaasti SM-mitaleja sekä nuorten että aikuisten sarjoissa. Cup-voittoa kauden 2010/11 Naisten Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi palkittu Iiskola juhli kahdesti.
Tahkottuaan nuorella iällä Naisten Korisliigaa Iiskola siirtyi neljäksi kaudeksi NCAA:han Providencen yliopistoon. Yhdysvalloissa vietettyjen vuosien jälkeen Iiskola pelasi ammattilaisena Saksassa ja Italiassa. Naisten maajoukkueessa Iiskola ehti pelata 40 ottelua.
– Pienestä lähtien minulla oli tämä polku mielessäni: pelaan Suomessa, lähden Yhdysvaltoihin, sieltä Eurooppaan ja jossain vaiheessa palaan taas Suomen kentille. Nyt näyttää siltä, että tämä viimeinen osa polustani ei toteudu. Olen silti hyvin kiitollinen ja ylpeä omista saavutuksistani koripallokentällä ja sen ulkopuolella. En olisi ikimaailmassa uskonut, että tulen tapamaan näin monia uskomattoman ihania ihmisiä, saamaan näin upeita kokemuksia ja kilpailemaan näinkin korkeilla sarjatasoilla.
– Koripallo on avartanut maailmankatsomustani, muokannut persoonallisuuttani ja olen saanut sen kautta hienon koulutuksen. Näistä asioista hyödyn myös elämässä koripallon jälkeen. Tulen varmasti ikävöimään koripallon pelaamista, mutta eniten minulla tulee ikävä ihmisiä, joita olen koripallon kautta tavannut: valmentajat, pelikaverit, taustajoukot ja fanit. Onneksi heitä saa myös tavata kentän ulkopuolella.
– Haluan toivottaa kaikille koripalloihmisille mukavaa syksyä sekä alkavaa kautta. Tulemme varmasti törmäilemään katsomoissa!
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Saksan Bundesliigassa saatiin runkosarja paketoitua ja pudotuspeleissä nähdään hienosti suomalaisväriä, kun Bayern München, Niners Chemnitz ja Academics Heidelberg varmistivat paikan suoraan puolivälierissä. Sasu Salinin mestaruusjahti jatkuu Romaniassa, Edon Maxhuni debytoi Turkissa ja Alexander Madsenin Lleida varmisti sarjapaikkansa Espanjassa.
Severi Kaukiaisen BC Kalev/Cramo päihitti Viron liigan kolmannella välieräkierroksella haastajansa Raplan selkein lukemin 96-79 (51-28) Severi Kaukiaisen heilutellessa tahtipuikkoa. Kaukiainen ja Kalev/Cramo puolustavat finaaleissa mestaruuttaan Tartto-TalTech-välieräsarjan voittajaa vastaan.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Anniina Äijänen oli Trevison johtohahmo, kun joukkue aloitti Italian Serie A2:n lohkovälierät voitolla. Awak Kuier puolestaan taistelee Serie A1:ssä mestaruudesta finaalissa.
Olivier Nkamhouan Niners Chemnitz otti kaksi tärkeää jatkoaikavoittoa viime viikolla tarraten pudotuspelipaikkaan. Sasu Salin aloitti pudotuspelit vahvasti Romaniassa ja Perttu Blomgren jatkoi tehokkaita otteitaan Latvian liigan pudotuspeleissä.
Etelä-Carolinassa pelannut takamieslupaus Morris Ugusuk siirtyy seuraavaksi West Virginian Universityn riveihin.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Eemeli Yalaho siirtyy ensi kaudeksi Washington State Universityyn, joka pelaa Yhdysvaltain yliopistosarja NCAA:n Pac-12-konferenssissa. Yalaho siirtyy WSU:hun Texas Techistä, jossa hän pelasi kaksi kautta.