Espoo Team lisäsi Hongikon tuskaa

31.10.2010 Espoo Basket Team lisäsi sunnuntaina Hongikon Nuorisoseuran Urheilijoiden tuskaa koripallon naisten SM-sarjassa. Ajoittainen hyväkään taistelu ei riittänyt HoNsU:lle kauden avauspisteisiin, vaan tuloksena oli kotitappio numeroin 72-80 (41-40).

Niina Laaksonen hurjat tehot, 27 pistettä ja huimat 21 levypalloa, olivat liikaa HoNsU:lle. Kuva: Kai Kilappa.

Espoolaisille voitto oli sen sijaan jo neljäs. Sarja onkin jakautumassa jo alkuvaiheilla uhkaavasti kahteen osaan. Keravan Energia Team ja HoNsU makaavat nollakerhossa, mutta kaikilla muilla joukkueilla on jo vähintään kuusi pistettä.

Jyväskyläläiset taistelivat Espoota vastaan voitosta tiukasti lähes loppuhetkille saakka. Viimeisen kerran HoNsU johti peliä 34 minuutin kohdalla tilanteessa 64-62.

Kotijoukkue hävisi ottelun pitkälti korin alla. Espoo vei levypallot selvästi 57-34 ja pystyi peräti 30 menetyksestään huolimatta voittoon.

- Olimme ottelun alussa huolimattomia pallon kanssa, mikä piti peliä tasaisena. Loppua kohden pystyimme pitämään palloa paremmin kontrollissa ja ansaitsimme aggressiivisella pelillä vierasvoiton, espoolaisvalmentaja Mikko Larkas näki.

Kentän kiistaton ykköshahmo oli Espoo Teamin Niina Laaksonen (27/21). 

Hongikon paras oli Margaret Roundtree (22/13).

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

5.4.2025 19:02 Naisten Korisliiga

PeKa selvisi EBT:n kiristä ja siirtyi välierissä johtoon

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.

4.4.2025 18:15 Naisten Korisliiga

Naisten välieräennakko: EBT lähtee haastamaan Peli-Karhuja - ToPo hakee finaaliputkelleen jatkoa Honkaa vastaan

Naisten Korisliigan välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5.4. Peli-Karhujen ja Espoo Basket Teamin kohtaamisella. Torpan Pojat ja Tapiolan Honka aloittavat oman sarjansa sunnutaina 6.4. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

2.4.2025 20:20 Naisten Korisliiga

EBT taisteli tiensä välieriin pitkän kaavan jälkeen

Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

Näytä lisää vastaavia