1.12.2006 Namika Lahti joutuu tulemaan tulevat viikot toimeen ilman sentteri Lee Scruggsin palveluksia. 211-senttisen Scruggs loukkasi polvensa ja joutuu tähystysoperaatioon. Namika Lahti testaa Scruggsin tuuraajaksi 205-senttistä Ernest Vickersiä.
36-vuotias Vickers on aiemmin pelannut mm. Latinalaisessa Amerikassa. Hän on kuluvalla kaudella käynyt sekä Korisliiga-joukkue UU-Korihaiden että divisioonassa pelaavan Äänekosken Huiman testattavana. Namika Lahti testaa miestä maanantaina ja tiistaina. Mikäli pelilupa on kunnossa ja Vickers osoittautuu riittävän hyväksi puolustus- sekä levypallopelaajaksi, nähdään hänet keskiviikkona 6.12. ottelussa Namika Lahti - Porvoon Tarmo.
Lee Scruggs on poissa Namika Lahden kokoonpanosta loppuvuoden. Hänen lisäkseen sairastuvalla on joukkueen kapteeni Ville Mäkäläinen, joka potee sormivammaa. Ennen loukkaantumistaan peräti 15,5 pistettä ottelua kohden viimeistelleen Mäkäläisen paluu tositoimiin venyy niin ikään ensi vuoden puolelle.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.