26.6.2008 Korisliigan Team Componenta on vahvistunut 201-senttisellä Eric Crookshankilla. Karkkilalaisjoukkue ja Crookshank allekirjoittivat ensi kauden kattavan sopimuksen. Crookshank on viimeksi pelannut amerikkalaisessa ABA-liigassa.
Joukkueenaan Crookshankilla oli ABA:ssa Halifax Rainmen. Hän teki 30 ottelussa keskimäärin 20,5 pistettä, kahmi 12,3 levypalloa ja tuli valituksi ABA:n tähdistöotteluun.
Vuonna 1980 syntyneen Crookshankin yliopisto oli NCAA II divisioonatason CSU Dominguez Hills, josta hän valmistui vuonna 2005. Viimeisen yliopistokautensa Crookshank pelasi 8,3 pisteen, 6,2 levypallon ja 28,3 peliminuutin keskiarvoin.
Aiemmin Componenta on solminut sopimuksen Clifton Jonesin, Martti Kuisman, Turo Lehtosen, Mikko Pehkosen, Teemu Rintalan, Sami Syrjälän ja Kimmo Tolvasen kanssa. Joukkuetta valmentaa Bernard Harris.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.
Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.
Kauhajoen Karhu Basketin kasvatti ja viime kauden 2024–2025 kapteeni Joona Hakamaa siirtyy Pohjanmaalta Tampereelle Pyrinnön riveihin. Nuoresta iästään huolimatta Hakamaa on pelannut Kauhajoen riveissä jo seitsemän kauden ajan. Laiturin paikalla viihtyvä Hakamaa tuo Pyrintöön lisää kokemusta ja fyysisyyttä.
Riku Korhosen, 21, toinen kausi Korisliigassa sisälsi huikeita kehitysaskeleita ja nuori takamies kiinnittikin paljon katseita pelaamisellaan kauden aikana. Nyt yhtä kautta kokeneempana, Korhonen tulee olemaan yksi Hongan tärkeimmistä pelaajista tulevalla kaudella 2025-26.