21.8.2024 08:49 Leppävaaran Pyrinnön kasvatti Emil Uotila, 24, tuo Tapiolan Honkaan nuorta energiaa ja samalla Korisliiga-kokemusta KTP:stä, Kouvoista ja viimeiseksi Loimaan Bisonsista.

Kuva: Ville Vuorinen
- Emil pelaa kovaa ja tuo kentälle paljon ryminää. Hänellä on omalle pelipaikalleen erinomainen kyky käsitellä palloa ja hyökätä kohti rautaa. Emil sopiikin loistavasti tulevan kauden pelitapaamme ja tuo myös puolustuspäähän periksiantamatonta työntekoa, päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi seuran tiedotteessa.
Kausi 2023-24 Bisonsin riveissä oli läpimurtokausi Uotilalle, joka tilastoi 32 pelaamassaan ottelussa 8,7 pisteen ja 2,9 levypallon keskiarvolla.
- Näin espoolaisena mahdollisuus pelata Hongassa kiinnosti ja olenkin kiitollinen valmentaja Aapo Heinoselle sekä seuralle siitä, että se toteutui. Tunnen Hongan suurena junioriseurana ja nyt ensimmäisten treeniviikkojen aikana onkin ollut siistiä nähdä Honkahalli täynnä kaiken ikäisiä treenaamassa samaan aikaan. Mulla on hyvä fiilis meidän joukkueesta. Meillä on kasassa hyvä sekoitus nuoruutta ja kokemusta sekä hyvä yhteishenki. Lisäksi joukkueessa on korkea työmoraali ja selkeät tavoitteet tulevalle korisliigakaudelle, Uotila avaa.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.
Korisliigan kentillä nähdään toisinaan tilanteita, jotka herättävät runsaasti keskustelua niin katsomoissa kuin kotisohvilla. Tough Calls -juttusarja avaa näitä tilanteita selkeästi ja sääntökirjaan nojaten. Ensimmäisenä käsitellään ratkaisukorin hylkääminen KTP-Basket–Korihait -ottelun viimeisellä sekunnilla.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.