19.3.2003 Espoo Basket Teamin naisjoukkueen keväällä 2001 hankkima ensimmäinen SM-mitali (pronssi) on lähellä saada jatkoa. EBT nujersi keskiviikkona pronssiotteluiden ensimmäisessä osassa Pussihukat tämän kotikentällä lukemin 93-76. Pronssien lopullinen kohtalo ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.
Toinen osa pelataan sunnuntaina 23.3. klo 15 Espoonlahden Urheiluhallilla. EBT:llä on kyseisessä ottelussa siis 17 pisteen etumatka.
Keskiviikkona EBT teki riuhtaisunsa toisella puoliajalle. Tauolla espoolaiset olivat nimittäin vielä pisteen tappioasemassa (46-47).
Pussihukille EBT:n liettualaisapu Jurgita Kausaite oli liian kova pala purtavaksi. Kausaite takoi 30 pistettä, repi huikeat 22 levypalloa ja jäi vain yhden riiston päähän ns. ”tripla-tuplasta”. Kaiken kaikkiaan Kausaiten esitys oli ylivertainen. Edellisten tehojen lisäksi hän antoi neljä syöttöä ja torjui niinikään neljästi. Myös EBT:n Pauliina Oksanen oli vauhdissa. Hän osui tarkasti (6/9) kolmen pisteen viivan takaa ja kokosi 20 pistettä. Pussihukkien tehokkain oli 17 pistettä heittänyt Vuokko Timola sekä teholukemat 15/10 kirjauttanut Niina Laaksonen.
Pussihukat pelasi ilman amerikkalaisvahvistustaan. Joukkuetta puoli kautta avittanut Natalie Powers mursi peukalonsa runkosarjan päätösottelussa. Hän sinitteli läpi välierien, mutta lopulta PuHu ja Powers katsoivat parhaaksi, ettei enempiä riskejä kannata enää ottaa.
Syyskesän EM-kisojen neljäs isäntämaa Puola on kutsunut jalkeille 19 miehen kokoisen leiritysryhmän, jonka ykkösnyrkin muodostavat San Antonio Spursin Jeremy Sochan, joukkueen pitkäaikainen kulmakivi Mateusz Ponitka ja 215-senttinen Aleksander Balcerowski. Susijengi isännöi Puolaa torstaina 21.8. Espoo Metro Areenalla EM-kenraaliharjoituksessaan.
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Viime vuosina Paris Basketballin niin Ranskan liigan, Ranskan cupin kuin Eurocupinkin mestaruuksiin johdattanut Susijengin kulmakivi Mikael Jantunen, 204 cm ja 25 vuotta, siirtyy kaksivuotisella sopimuksella hallitsevan Euroliigan mestarin ja Turkin mestarin, istanbulilaisen Fenerbahcen paitaan.
Suomen miesten universiadimaajoukkue aloittaa tänään keskiviikkona valmistautumisensa Saksan Rein-Ruhrin alueella heinäkuun jälkipuoliskolla pelattaviin kesäuniversiadeihin. Päävalmentaja Anton Mirolybov luonnehtii tämän kesän universiadiryhmää nykyaikaista tempokoripalloa pelaavaksi sisukkaaksi joukoksi, joka hakee paikkaa kahdeksan joukosta.
Susijengin kumppani Hartwall Sport tuo kauppoihin koripallon EM-kisojen kunniaksi rajatun erän uutta urheilujuomaa. Hartwall Sport Persikka Limited Edition -juomalla halutaan tukea yhä useamman mahdollisuutta harrastaa, sillä jokaisesta myydystä pullosta lahjoitetaan 5 senttiä vähävaraisten perheiden lasten harrastustoimintaan.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien Pohjoismaiden mestaruuskisat pelataan Kisakallion Susi Training Centerissä 1.-6.7.2025. Otteluita voi saapua katsomaan paikan päälle ja ne ovat myös katsottavissa KorisTV:ltä.
Koripallokausi 2025-26 käynnistyy virallisesti 1.7.2025 ja samalla on käynnistynyt uuden kauden lisenssien myynti. Myös edustusoikeuksien siirtojen palvelu on jälleen avattu. Lisenssikauppa, rinnakkaisedustusoikeuden ostopalvelu sekä edustusoikeuden siirron palvelu ovat tarjolla sekä suomeksi että englanniksi.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.