21.1.2017 Naisten Korisliigan lauantaikierroksella voittoihin ylsivät Espoo Basket Team, joka kaatoi kotonaan Forssan Alun lukemin 77-64 (30-29) sekä Kouvottarista 71-77 (32-43) -vierasvoiton hakenut Vimpelin Veto.
Anni Kujalan ViVe katkaisi kolmen ottelun tappioputkensa.
Lotta Aaltosen EBT:n voittoputki kasvoi kolmeen. Kuvat: Kai Kilappa, Francois Perthuis.
Espoossa avausneljännes eteni tasaisissa merkeissä kori korista ja toiselle neljännekselle lähdettiin tilanteessa 16-16. Myös toinen kymmenminuuttinen noudatti edeltäjänsä kaavaa ja puoliajalle mentäessä taululla oli pisteen kotijohto.
Jälkimmäisen puoliajan alkutekijöiksi FoA karkasi yhdeksän pisteen johtoon, mutta EBT hilasi itsensä hiljalleen iholle ja tuli jakson päätteeksi rinnalle (53-53) Tierra Hendersonin (17/13) onnistuneella kolmosella.
Ottelu jatkui tasaisissa merkeissä aina viimeiselle kahdelle minuutille, kunnes Roosa Lukkarinen (9/7) upotti seitsemän perättäistä pistettä ja johdatti EBT:n kolmanteen perättäiseen voittoon.
Lukkarisen ja Hendersonin lisäksi voittajilta onnistuivat Lotta Aaltonen (18/10) sekä Morgan Bailey (16/8). Alulta kaksinumeroisille pisteille ylsivät Tyonna Snow (20/8) ja Kiana Johnson (14/6).
Kolmen ottelun tappioputken katkaissut Veto aloitti taistelun terävästi ja avausneljännes kirjattiin vieraille 13-20. ViVen johto kasvoi toisella kympillä suurimmillaan 15 pisteeseen ja puoliajalle Kouvolassa mentiin yhdeksän pisteen vierasjohdossa.
Myös kolmas neljännes eteni vierasjoukkueen tahdittamana ja ero kasvoi lähemmäs 20 pistettä. Kotijoukkue sai kavennettua neljännelle jaksolle lähdettäessä tilanteeksi 45-58. ViVen johto oli turvallisen tuntuinen 19 pistettä vielä vajaat viisi minuuttia ennen loppua.
Emännät saivat kuitenkin turbovaihteen päälle ja tehtaili peräti 24 pistettä viimeiseen neljään ja puoleen minuuttiin. Kiri jäi kuitenkin hieman vajaaksi Wilesia Hardyn pussittaessa tarkasti vapaaheittonsa.
Voittajilta Hardyn lisäksi pirteästi esiintyivät myös Anni Kujala (13/2) sekä Deven Hunter (14/10). Kouvottarilta suurimmat pisteet keräsivät Jacqueline Luna-Castro (20/14) ja 13 pistettä heittänyt Bianca Barton.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.