22.8.2005 Helsinkiläinen Torpan Pojat ja ex-NBA-tähti Dennis Rodman ovat päässeet sopimukseen. ToPon ja Rodmanin sopimus kattaa ainakin yhden ottelun. Mahdollisesta jatkopestistä keskustellaan Rodmanin saapuessa Suomeen. Ottelun pelipäivä on kuudes marraskuuta ja pelipaikkana mitä todennäköisimmin Helsingin Jäähalli.
ToPon toiminnanjohtaja Aleksi Valavuori on syntyneestä sopimuksesta luonnollisesti onnellinen. Hieman yli vuodessa ToPo on nostettu divisioonan varjoista takaisin suomalaisen koriksen parrasvaloihin.
Hetken mielijohteesta on lähtenyt käyntiin huippuluokan tapahtuman järjestäminen. Sopimuksen syntyminen näet sai alkunsa Valavuoren törmättyä sattumalta Rodmaniin helsinkiläisessä ravintolassa.
- Kävelin Rodmanin luokse ja kysyin onko hän kuullut ToPosta ja kerroin, että haluan hänet pelaamaan joukkueeseen. Siitä kaikki sitten lähti, kertaa Valavuori.
- Nimet laitettiin paperiin viikonloppuna. Onhan tässä kyseessä kenties kaikkien aikojen paukku suomalaisessa koriksessa. Jos olisin hieman yli vuosi sitten ToPoon tullessani höpissyt samaan aikaan noususta korisliigaan, Jäähallista ja Rodmanista, moni olisi varmaan kutsunut valkotakkiset paikalle. Onneksi en höpissyt ja nyt liigapaikka, Jäähalli ja Rodman ovat totisinta totta, heittää värikkäänä persoonana tunnettu Valavuori.
Ottelu tulee olemaan normaali sarjaottelu, jossa panoksena ovat kaksi pistettä. Liigan sarjaohjelma vahvistetaan 31.8. mutta vastustajaksi näillä näkymin tulee naapuriseura Honka.
- Tästä ei olla tekemässä pelkästään näytösottelua, vaan pelataan normaali sarjapeli, josta ToPo hakee kahta pistettä, kertoo Valavuori.
ToPon päävalmentaja Pekka Salminen on maajoukkueen kanssa matkatessaan huomannut ToPon olevan iso puheenaihe ympäri Eurooppaa. Sloveniassa maajoukkueen kanssa oleva Salminen näkee Rodmanin tulossa paljon positiivista.
- ToPon pelaajille tämä on varmasti hieno asia. Harva pääsee urallaan pelaamaan tällaisen supertähden kanssa. Rodmanista puhuttaessa tähden saavutukset tahtovat jäädä välillä taka-alalle. Rodmanin saavutukset ovat uskomattomia ja voittajatyyppi on aina voittaja. Pelilliset yksityiskohdat selviävät miehen saapuessa Suomeen, kommentoi päävalmentaja Salminen.
Torpan kolossimainen sentteri, 211-senttinen amerikkalaispelaaja Phil Hickey on myös varsin tohkeissaan Rodmanin saapumisesta samaan joukkueeseen. Hickey ymmärtää amerikkalaisen Rodmanin todellisen arvon.
- Rodman on jenkeissä todellinen supertähti. Mies on samalla viivalla rokkitähtien ja suurimpien julkkisten rinnalla. Kaverin saavutukset ovat historiallisia ja miehen pelitapa on melko ainutlaatuinen. Rodmanin kanssa pelaaminen on upea juttu jota moni ei pääse kokemaan, iloitsee Hickey.
Hickey uskoo myös, että tulevaan otteluun ToPo pystyy lähtemään normaalisti tapahtuman ainutlaatuisuudesta huolimatta.
- Pelaajilla on jalat maassa ja ympärillä pyörivät asiat eivät tule haittaamaan otteluun keskittymistä, sanoo Hickey
Aleksi Valavuori ei epäile Rodmanin saapumista, vaikka arvaamattomasta NBA-tähdestä onkin kyse.
- Rodman tulee päivää aikaisemmin Suomeen ja lähtee mahdollisesti seuraavalla viikolla. Hän on pelannut useita samantyyppisiä otteluita maailmalla, eikä ole kertaankaan jättänyt tulematta, toteaa Valavuori, joka samalla paljastaa, että sopimukseen on kirjattu Rodmanin pelaavan vähintään 15 minuuttia.
- Muutoin hänen peluuttamisensa on päävalmentaja Pekka Salmisen päätettävissä, lisää Valavuori.
Isiah Thomas, Bill Laimbeer, Joe Dumars, Scottie Pippen ja Michael Jordan. Siinä muutama nimi keiden kanssa Rodman on mestaruuksia napsinut. Kolme viimeistä tuli Michael Jordanin rinnalla vuosina 1996-1998.
Erikoisista kampauksistaan ja tatuoidusta kehostaan tunnettu "The Worm" lempinimeä kantava Rodman ei ole jättänyt parketilla ketään kylmäksi. Miehen pelityyliä on kuvailtu kaikkien aikojen omintakeisimmaksi.
- Hän on ainoa pelaaja, jonka tiedän, joka ei tee pisteitä, mutta tekee silti joukkueestaan paljon paremman ja auttaa voittamaan otteluita, sanoo Hickey.
Rodman pitää hallussaan mm. lukuisia levypalloennätyksiä ja mies on tunnettu duunarimaisesta pelityylistään. Rodman arvostettiin kaksi kertaa NBA:n parhaaksi puolustajaksi sekä nimettiin liigan puolustusviisikkoon peräti seitsemän kertaa. NBA:n All-Star pelissä Rodman on nähty kahdesti.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.