DeAndre Daniels palaa KTP-Basketiin

30.11.2020 08:22 Viime kaudelta tuttu DeAndre Daniels tekee paluun KTP-Basketin kokoonpanoon kuntouduttuaan pitkään loukkaantumisesta.

DeAndre Daniels on kotkalaisille tuttu pelaaja jo viime kaudelta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Viime kaudella KTP-Basketin riveissä miesten Korisliigassa nähty DeAndre Daniels palaa torstaina Kotkaan korvatakseen kokoonpanossa laituri Shaquille Thomasin. 28-vuotias ja 206 senttimetriä pitkä etukenttäpelaaja on viettänyt pitkän kuntoutusjakson loukkaannuttuaan viime kaudella Suomessa.

Ennen loukkaantumisistaan Daniels pelasi KTP:n paidassa 14 Korisliiga-ottelua ja tilastoi 14,1 pistettä ja 5,6 levypalloa ottelua kohden. Hänellä on toisen kierroksen NBA-varaus vuodelta 2014 ja pelikokemusta NCAA:n UConnin lisäksi Australiasta, Italiasta ja useista NBA:n kehitysliigan joukkueista.

Thomasin lähdön jälkeen päävalmentaja Tomi Kaminen ennätti jo kartoittaa uutta pelaajaa tilalle muutaman päivän, mutta KTP-Basketin puheenjohtajan Jyrki Lindströmin mukaan Daniels otti itse yhteyttä joukkueeseen päin.

– Alustavassa sopimuksessa on pitkä koeaika, joten ehdimme hyvin nähdä, miten jalka kestää ja miten vammasta kuntoutuminen on edennyt. Daniels oli valmis tulemaan vastaan monessa raha-asiassa lentolippuja ja palkkaa myöten, joten se tavoite, ettei amerikkalaisvahvistuksen vaihdos saa aiheuttaa meille lisäkustannuksia, toteutui, Lindström kertoo.

Henkilöt

Asiat

 
9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

Näytä lisää vastaavia