13.11.2009 Kauhajoen Karhu Korisliiga-joukkue jatkaa uudistumistaan. Kauhajoelle saapuu toissakaudelta tuttu Darryl Hudson, joka vapautui äskettäin Saksan Bundesliigassa pelaavasta joukkueestaan, Walter Tigersista. Hudsonin tulon myötä Kauhajoki ei jatka koeajalla olleen DeAndre Colemanin sopimusta.
Kauhajoki saa riveihinsä paluumuuttaja Darryl Hudsonin, joka edusti Karhua Korisliigassa kaudella 2007-08. Kuva: Kai Kilappa.
194-senttinen, 24-vuotias ja 92-kiloinen Hudson pelasi kaksi vuotta (2007-08) sitten, suoraan Howardin yliopistosta valmistuneena, Kauhajoella kelpo liigakauden. Hänen tilastolukemansa olivat 19,7 pistettä, 6,2 levypalloa, 3,0 syöttöä keskimääräisen peliajan oltua yli 35 minuuttia. Lisäksi Hudson tuli tutuksi pelaajana, joka hankki vastustajalle runsaasti virheitä ajoillaan. Vapaaheittoyrityksiä Hudsonilla oli 7,5 peliä kohden.
Viime kauden Hudson pelasi Falcon joukkueessa Unkarissa. Siellä hänen pistekeskiarvonsa oli 14,9 ja levypalloja tarttui näppeihin keskimäärin 3,2. Tänä syksynä Hudson pelasi Saksan Bundesliigassa, mutta pettyi peliminuutteihinsa ja halusi itse lähteä. Walter Tigers –joukkueessa Hudson teki kahdeksassa ottelussa keskimäärin 6 pistettä, otti 1,5 levypalloa ja antoi yhden syötön 16,6 minuutin peliajalla.
Hudsonin tulon myötä Kauhajoki purki sopimuksensa koeajalla olleen DeAndre Colemanin kanssa. Hudsonin sopimus käsittää loppukauden.
Darryl Hudsonin lisäksi Karhulla on vahvuudessaan kauden alusta saakka olleet amerikkalaiset Maurice Horton ja Jesse Smith sekä äskettäin Kauhajoelle saapunut Keith Gayden. Aiemmin Karhu ehti jo luopua lievästi loukkaantuneen Hortonin tuuraajaksi hankitun Anthony Davisin palveluista, mutta joutui keskiviikon kierroksella kutsumaan miehen takaisin vahvuuteensa sairastumisten vuoksi.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.