7.8.2017 Catz solmi viikonloppuna seitsemännen pelaajasopimuksensa, kun neljä edelliskautta kissapaidassa viihtynyt Veera Pirttinen (s. 1997) allekirjoitti vuoden mittaisen jatkopaperin.

Juniorimaajoukkueiden kautta naisten maajoukkuerinkiin tänä kesänä nousseella Pirttisellä oli virityksiä myös ulkomaille, mutta ainakaan toistaiseksi ne eivät konkretisoituneet. Catzin valmentajalle Mika Haakanalle runkopelaajan jatko oli iloinen uutinen.
– Olen tietysti Veeran puolesta erittäin harmissani, ettei hänen siirtonsa jenkkien top 3-konferenssiin toteutunut, mutta meille Veeran sopimus on erittäin tärkeä. Hänen kurinalaisuutensa, pelin toteutuksensa ja peruspelaamisensa kestävät vertailun hyvin korkealle tasolle. Nämä ominaisuudet ovat organisoidussa nykypalloilussa todella tärkeitä ja ilman niitä voittaminen on hyvin vaikeaa, Haakana kertoo seuran tiedotteessa.
Pirttinen profiloitui alkuaikoinaan erityisesti heittäjänä, mutta on parin viimeisen vuoden aikana noussut sarjan ehdottomaan parhaimmistoon puolustajana. Haakana tietää luonnollisesti pelaajansa vahvuudet, mutta löytää myös parannettavaa.
– Veera pärjäsi hienosti mm. Latvian maajoukkuetähdille, jotka selvittivät kesällä tiensä MM-kisoihin sijoittumalla kuudenneksi EM-kisoissa. Puolustuspäässä Veera on sarjamme eliittiä, joten tulevalla kaudella tavoitteena on ottaa seuraava steppi hyökkäyksessä ja ennen kaikkea löytää siihen tasaisuutta. Tekemisestä se ei jää ainakaan kiinni, Veera on taas työskennellyt rajusti koko kesän kehittymisensä eteen.
Pirttisen kiinnityksen myötä Catzin ensi kauden joukkue alkaa hahmottua. Haakanan mukaan tavoitteena on saada mukaan vielä 1–2 suomalaispelaajaa sekä 1–2 ulkomaalaisvahvistusta. A-tytöistä saattaa myös nousta pelaaja tai kaksi edustusjoukkueeseen, mutta mitään ei ole vielä seuraavien sopimusten kohdalla päätetty. Sopimuksen ovat Pirttisen lisäksi allekirjoittaneet Johanna Kalin, Johanna Timperi, Roosa Kosonen, Valencia McFarland, Karoliina Rytkönen sekä Lena Reshetko. Naisten Korisliiga alkaa lokakuun alussa.
Pyrintö on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Bryanne ”Bree” Olsonin kanssa. Vuonna 1999 syntynyt, 180-senttinen takapelaaja pelasi yliopistovuosien jälkeen kauden 2023-24 Ranskassa NF3-sarjan Etoile Riez Vie Basketissa 16,9 pisteen ja 10,2 levypallon keskiarvolla.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.