3.12.2007 Suomen Koripalloliitto on valinnut marraskuun naisten SM-sarjan pelaajaksi cup–finalisti Lappeenrannan Catzin tehokkaan riistokoneen Tamara Tathamin. Kanadalaislaiturin johdolla Catz voitti kaikki marraskuussa pelaamansa ottelut.
Marraskuu alkoi Tathamilta loisteliaasti. Kuun ensimmäisessä ottelussaan BC Nokiaa vastaan 185-senttinen laituri kirjautti harvemmin SM-sarjassa tilastoidun tripla-tuplan. Tatham pussitti 27 pistettä, repi 13 levypalloa ja haki peräti 11 riistoa.
Hyvä vire jatkui läpi marraskuun.
Tatham nakutti marraskuun aikana lappeenrantalaisten viidessä voitetussa ottelussa keskimäärin 22 pistettä, poimi 9,2 levypalloa ja kirjautti kuusi riistoa pelaten 34,2 minuuttia ottelua kohden. Kanadan maajoukkueessa viime kesänä esiintynyt Tatham upotti kakkosensa marraskuussa tarkasti 54,9 prosentin tarkkuudella.
Tamara Tatham on viettänyt neljä edellistä kautta Massachusettsin yliopistossa Yhdysvalloissa, josta matka jatkui Lappeenrantaan. Naisten SM-sarjan pelaajaksi aiemmin kuluvalla kaudella on valittu Helsingin NMKY:n Niina Laaksonen (lokakuu).
Catz kohtaa itsenäisyyspäivänä vieraskentällä sarjanousija Jyväskylän HoNsU:n. Seitsemällä pelaajalla sitkeästi eteenpäin puskevan joukkueen alkukausi huipentuu tulevana lauantaina Suomen cupin finaaliin 8.12. klo 16:00. Vantaan Energia Areenalla vastaan astelee Espoo Team.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.