19.3.2016 Lappeenrannan Catzin Latvia-Estonia -liigan taival jatkui kotivoitolla Tallinn Universitystä lukemin 68-47 (38-25). Voitolla Catz varmistaa suoran paikan sarjan Final Six -lopputurnaukseen, mikäli huominen kotiottelu 1182 Tallinnaa vastaan päättyy vähintään alle 16 pisteen vierasvoittoon.

Elena Reshetkon Catz otti tärkeän kotivoiton Latvia-Estonia -liigassa. Kuva: Francois Perthuis.
Catz aloitti ottelun terävästi, eikä vierasjoukkue käynyt johtoasemassa missään vaiheessa ottelua. Ensimmäiset kolme neljännestä mentiin emäntien komennossa ja viimeinen neljännes mentiin tasatahdissa joukkueiden avainpelaajien ollessa vaihdossa.
- Ottelu oli vaikeampi kuin tammikuussa, osin poissaolojen vuoksi, mutta myös siksi että Tallinna pelasi erittäin hyvää ja uhrautuvaa peliä ja teki etenkin hyökkäyspelimme vaikeaksi. Ei kovin kaunista, mutta kaksi pistettä on hieno homma, Catz-luotsi Mika Haakana summasi.
Voittajien tehokkaimmat olivat tupla-tuplat urakoineet Elena Reshetko (17/16) sekä Chandra Harris (11/10). 10 pistettä kotijoukkueelle heitti Marianne Kalin. Vieraiden pisteykkönen oli 14 pisteellään Trine Kasemägi.
Catzin seuraava ottelu on jo huomenna, kun vastaan asettuu 1182 Tallinn. Ottelu alkaa kello 13:00.
Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.