24.4.2014 21:35 Catz Lappeenranta voitti kolmannen perättäisen Suomen mestaruutensa lyömällä Peli-Karhut loppuotteluissa voitoin 3-1. Kissalauman kausi oli lähes täydellinen, kun lappeenrantalaiset hävisivät koko kauden aikana vain yhden ottelun.
Catzin kapteeni Alexandria Anderson sai kunnian leikata Steveco Areenalla korisukan.
Vaikka Catz olikin pitkään voittamaton, niin tavoite oli aina selvä: kolmas perättäinen Suomen mestaruus.
Jordan Murphree oli mielettömällä pelipäällä ratkaisevassa finaalissa. Kuvat: Kai Kilappa.
Edellisessä ottelussa PeKa kykeni katkaisemaan Catzin 56 ottelun voittoputken ja kaventamaan loppuottelusarjan, mutta tappiosta sisuuntunut kissalauma oli päättänyt varmistaa mestaruuden vieraissa.
Neljännessä loppuottelussa PeKa pysyi Catzin kyydissä ensimmäisen puoliajan, mutta tauon jälkeen lappeenrantalaiset päättivät viimeistellä mestaruuden itselleen repimällä eroa kotkalaisiin.
PeKa pääsi parhaimmillaan kuuden pisteen päähän, mutta kissalauma tiivisti puolustustaan ja kasvatti tulostaululle lähes kahdenkymmenen pisteen eron. Näin Catz pääsi huuhtomaan kolmatta perättäistä SM-kultaa lopputuloksella 77-90 (36-42).
- Huikea fiilis ja ehdottoman hieno finaalivoitto! Tiistai-iltainen tappio oli todella vaikea meille, joten henkinen nousu siitä kuopasta oli jotain uskomatonta, Catzin kolmeen perättäiseen mestaruuteen luotsannut Mika Haakana hehkutti.
- Jordan (Murphree) ja Dionne (Pounds) pelasivat aivan loistavan pelin tänään. Myös Elena Reshetko oli elintärkeä toisella puoliajalla, Haakana jatkoi.
Finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi valittu Murphree (27/15/4) oli jälleen parhaimmillaan ratkaisuhetkillä. Mestarijoukkueen muut onnistujat olivat Pounds (24/3), Reshetko (16/2), Alexandria Anderson (12/11) ja Anni Mäkitalo (8/5).
Hopeamitalisti tehokolmikon muodosti Andrea Barbour (25/10), Taru Tuukkanen (23/17) ja Krystal Vaughn (19/14).
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.