19.3.2016 Lappeenrannan Catz saa viikonloppuna Lappeenrantaan kaksi vierasta Tallinnasta Latvia-Estonia -liigan merkeissä. Lauantaina Catz kohtaa Tallinn Universityn ja sunnuntaina vastaan asettuu puolestaan tasapisteissä Catzin kanssa oleva 1182 Tallinn.
Mika Haakanan luotsaama Catz saa vieraita Tallinnasta. Kuva: Kai Kilappa.
Tallinn University nappasi kevään avausvoittonsa viime lauantaina, kun joukkue kaatoi TTT-Rigan juniorit. Joukkueet kohtasivat Tallinnassa tammikuun puolivälissä ja silloin Catz oli parempi lukemin 87-48.
- Heidän tärkeimmät pelaajat ovat Viron maajoukkuesentteri Trine Kasemagi ja joukkueeseen Ranskan pääsarjasta siirtynyt kolmospyssy Samantha MacKay. Olemme ottelussa ennakkosuosikkeja ja jos pelaamme tasollamme ja toteutamme asioita hyvin, olemme uskoakseni vahvoilla tässä mittelössä, Catz-luotsi Mika Haakana summaa.
Tallinnassa vietettynä tuplaviikonloppuna tammikuussa Catz kukisti myös sunnuntaisen vastustajansa 1182 Tallinnan luvuin 66-82. 1182 Tallin majailee sarjataulukossa Catzin takana tasapisteissä yhden ottelun enemmän pelanneena sijalla neljä.
Catz tarvitsee jäljellä olevista kolmesta ottelusta yhden voiton ja alle 16 pisteen tappion 1182 Tallinnalle, niin joukkue varmistaa toisen sijan Latvia-Estonia -liigan toisessa vaiheessa. Kaksi parasta joukkuetta pääsevät suoraan välieriin Tallinnan Final Six -lopputurnauksessa.
Lauantain ottelu käynnistyy kello 14.00 ja sunnuntain kamppailu kello 13.00.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.