8.4.2011 Naisten SM-sarjan hallitseva mestarijoukkue Catz Lappeenranta tasasi otteluvoitot 1-1:een voittamalla toisen finaalin Kotkan Peli-Karhuja vastaan numeroin 77–65. PeKan peli oli vieraskentällä jännittynyttä, eikä se löytänyt aseita Catzin kovaa hyökkäyskalustoa vastaan.
Reetta Piipari ja Catz pelasivat rennosti ja tasoittivat finaalisarjan.
Piiparin ohella pitkänhuiskea Elizaveta Kityzina (kuvassa) kuului Catzin parhaimmistoon. Kuvat: Kai Kilappa.
Catz otti heti ottelun alussa komennon Elizaveta Kityzinan johdolla (16/6). Ottelun tehotilaston kärkipaikan ottanut Reetta Piipari (21/7) oli hyvässä pistevauhdissa alusta lähtien. Catz meni jo 18–9-johtoon Hanna Vapamaan (10/5) kolmosen turvin noin seitsemän peliminuutin kohdalla, eikä PeKa näyttänyt saavan otetta emännistä.
Toisella jaksolla PeKa sai hetkellisesti juonesta kiinni, kun Krystal Vaughn (15/3) sai tililleen muutaman onnistuneen pussituksen. Catz kuitenkin säilytti johtoasemansa Piiparin, Lisa Leen (14/9) ja Jelena Reshetkon (13/6) pisteillä.
Kolmannella jaksolla Catz meni jälleen menojaan, kun Piipari, Lee, Vapamaa, Kityzina ja Reshetko takoivat pisteitä.
PeKan Amanda Lassiter (18/10) teki etenkin viimeisellä neljänneksellä arvokkaita pisteitä, mutta kiri ei riittänyt kuromaan piste-eroa umpeen. Krystal Vaughn jäi viimeisellä jaksolla pisteittä, eivätkä PeKan muutkaan huippunimet nousseet riittävästi tukemaan Lassiterin ponnisteluja.
- Voitto tuli rennon pelaamisen kautta. Emme jännittäneet kuten keskiviikkona, jolloin lataus meni yli. Kotikenttäetu auttoi meitä nyt selvästi. Myös PeKan tahmeus loi meille mahdollisuuksia, Catzin valmentaja Mika Haakana kertoi.
Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran sunnuntaina PeKan kotiparketilla Steveco Areenalla.
- Olemme hioneet peliämme nyt kymmenen kuukautta, joten tässä vaiheessa ei enää lähdetä isompia muutoksia tekemään. Paikkahyökkäykseen keksimme jotakin uutta, mutta muuten mennään vanhoilla eväillä, Haakana totesi.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.