Catz ja TuRi aloittavat SM-puolivälieräsarjansa torstaina

25.3.2013 Naisten SM-sarjan puolivälierät käynnistyvät ryminällä tällä viikolla. Ensimmäisen välieräparin muodostavat runkosarjan voittaja Lappeenrannan Catz ja kahdeksanneksi sijoittunut Turun Riento. Välieräpaikkaan vaaditaan kaksi voittoa.

188-senttinen Sofia Pelander on Turun Riennon avainhahmoja.

Catz on Rientoa pienikokoisempi joukkue. Kuvassa Catzin takamies Katja Summala. Kuvat: Francois Perthuis.

Ensimmäistä SM-sarjakauttaan pelaava Turun Riento lähtee haastamaan Catzia altavastaajan asemasta. Riento on voittanut kuluvalla kaudella ainoastaan kymmenen ottelua. Hallitseva Suomen mestari Catz on puolestaan hävinnyt kolmestakymmenestä ottelustaan ainoastaan kaksi.

Hurjassa pelivireessä olevalla Catzilla on takanaan kuudentoista ottelun voittoputki. Riennon osalta runkosarjan loppu sujui nousujohteisesti: turkulaiset taistelivat muun muassa pisteen voiton sarjakolmosesta Forssan Alusta.

 

Joukkueiden keskinäiset kamppailut menivät runkosarjassa puhtaasti lappeenrantalaisten nimiin. Viimeisimmän ottelun Catz hoiteli näytöstyyliin kaatamalla Riennon murskalukemin 60 – 96. Riennon päävalmentaja Juha Ruohonen lähtee ottelusarjaan hyvillä mielin ennakkoasetelmista huolimatta.

 

– Olemme parantaneet peliämme jatkuvasti kauden edetessä, ja siitä on hyvä jatkaa puolivälieriin. Meillä ei ole ainakaan mitään hävittävää, joten lähdemme tappelemaan voitoista, Ruohonen sanoo.

 

Catz on Ruohosen mukaan turkulaisille äärimmäisen kova vastus.

– Saamme vastaamme yhden sarjan parhaista joukkueista. Catz pelaa organisoidusti ja tasapainoisesti, ja meidän tehtävämme on nyt keksiä, millä keinoilla voimme päihittää heidät, Ruohonen summaa.

 

Catz aikoo laittaa Riennon sisäpelaajat kuriin

Mika Haakanan valmentama Catz lähtee pelaamaan nöyrästi, vaikka joukkue onkin ennakkosuosikki. Haakana antaa tunnustusta nousujohteisesti pelanneen Riennon sisäpelaajille, jotka ovat nousseet kauden edetessä yhä suurempaan rooliin.

– Olemme Rientoa pienikokoisempi joukkue, joten sisäpuolustus on avainasemassa tulevassa ottelusarjassa. Meidän on laitettava Sofia Pelander ja Callan Taylor kuriin korin alla, Haakana sanoo.

 

Catzin alkukausi on ollut erinomainen. Tärkeimmät pelit ovat kuitenkin vasta edessä, ja Catz lähtee Haakanan mukaan taistelemaan voitoista henkeen ja vereen. Catzin etu on valmentajan mukaan tasaisesti jakautunut vastuu: kaikki pelaajat voivat tarvittaessa nousta otteluissa ratkaisuhahmoiksi.

 

Tilastojen valossa lappeenrantalaisten kovin nimi on Jelena Reshetko, joka pelaa huimaa kautta 17 pisteen ja 9,9 levypallon ottelukeskiarvolla. Suomalaispelaajista Anni Mäkitalo ja Hanna Vapamaa ovat esittäneet vakuuttavia otteita läpi kauden. Turun Riennon ratkaisuhahmoja ovat puolestaan olleet Brittany Hedderson ja Callan Taylor sekä Sofia Pelander.

 

Catzin Alexandria Anderson huilasi edellisen PeKa-pelin nilkkavaivan takia. Torstain välieräotteluun joukkue lähtee kuitenkin täydellä miehityksellä. Myös Riento on säästynyt loukkaantumisilta ja pääsee pelaamaan koko joukkueen voimin. Ottelusarja pelataan paras kolmesta -periaatteella, eli välieräpaikkaan vaaditaan kaksi voittoa.

 

Lappeenrannan Catz – Turun Riento -puolivälieräsarjan ottelu pelataan Lappeenrannan Urheilutalolla torstaina 28.3. klo 18:30. Välieriin etenee ensimmäiseksi kahteen voittoon yltänyt joukkue.

 

Asiat

 
28.5.2025 16:26 Koripalloliitto

Nyt äänestetään juniorisarjojen Vuoden muuvi!

Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.

28.5.2025 14:30 Pääjuttu

Kevään Pirkka Street Basket -kiertue päättyi tänään Rovaniemelle

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Rovaniemen alakoululaiset

28.5.2025 10:49 3x3

Kesä, kärpäset ja 3x3 – SM-kiertue starttaa 12. kesäkuuta!

Kahdeksas 3x3-koriksen SM-kiertue polkaistaan käyntiin Helsingissä kahden viikon päästä, ja ilmoittautuminen on käynnissä. Kiertue koostuu kolmesta osakilpailusta ja finaaleista.

28.5.2025 09:50 Susijengi

Janssonin Heidelberg Bundesliigan välieriin Bayern Münchenia vastaan

Danny Janssonin valmentama Heidelberg kukisti Olivier Nkamhouan edustaman Chemnitzin Saksan Bundesliigan tiistaina puolivälierien neljännessä osaottelussa suurinumeroisesti 92–64 (48–41). Heidelberg eteni näin Bundesliigan välieriin, joissa se kohtaa toisen suomalaisjoukkueen – Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman hallitsevan Saksan mestarin Bayern Münchenin.

27.5.2025 21:11 Pääjuttu

Tänään Pirkka Street Basket -tapahtuma Oulussa

Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin tänään Oulussa

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

27.5.2025 14:29 Sudenpennut

Maajoukkueessa ei pelata postinumerolla – 15-vuotiaiden leirityksessä pelaajia 24 eri seurasta

Juuri päättyneet 15-vuotiaiden eli 2010-syntyneiden ikäluokan maajoukkueleirit kokosivat yhteen lähes 60 nuorta koripalloilijaa 24 eri seurasta. Maajoukkuevalinnat kertovat, että laadukasta valmennustyötä tehdään ympäri Suomea.

26.5.2025 10:41 Susijengi

Odotetut EM-kotikisojen yksittäisliput myyntiin 6.6.

Koripallon EM-kotikisojen odotetut yksittäiset otteluliput tulevat myyntiin kesäkuun alussa. Julkinen myynti käynnistyy 6.6. Sitä ennen 6. pelaajilla on mahdollisuus ennakko-ostoksiin 4.6. lähtien.

26.5.2025 10:19 Lastenvalmennusverkosto

Hae mukaan Lastenvalmennusverkostoon kaudelle 2025–2026

Lastenvalmennusverkosto on Suomen Koripalloliiton ja Kolmen Kampuksen Urheiluopiston yhteistyössä järjestämä kolmitasoinen, verkostomallinen täydennyskoulutusohjelma suomalaisen lasten valmennuksen kehittämiseksi ja arkisen seuratoiminnan auttamiseksi.

23.5.2025 18:30 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket -kiertue pitkästä aikaa Ylöjärvellä

Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään Ylöjärven alakoululaiset

Näytä lisää vastaavia