Bisons selvisi Vilppaan piinasta

11.12.2012 Korisliigaa johtavan loimaalaisen Nilan Bisonsin neljäs peräkkäinen voitto irtosi todella täpärästi tiistaina Salossa. Hallitseva mestari päihitti kotijoukkue Vilppaan Martin Zenon viime sekunnin korilla pistein 62–64 (18–31).

Ryan McDade ja Bisons virittelevät uutta voittoputkea. Kuva: Eveliina Toivola.

Bisons piti pitkään johtoa vähäkorisessa pelissä ja salli Vilppaalle ottelun avauspuoliskolla vaivaiset 18 pistettä. Vilpas onnistui kuitenkin mukauttamaan peliään Bisonsin puolustuspelin edellyttämälle tasolle ja kipusi kolmannella jaksolla tasoihin.


Peli näytti venyvän jatkoajalle, kun Vilppaan Eero Lehtinen tasoitti neljä sekuntia ennen neljännen jakson loppua numeroiksi 62–62. Bisons-luotsi Greg Gibson punoi kuitenkin aikalisällä hyökkäyskuvion, jonka päätteeksi Martin Zeno juoni summerin soidessa loppukorin.

 

– Puolustimme hyvin, mutta olimme hyökkäyspäässä passiivisia ja heitimme huonosti. Vilppaalle pitää kyllä antaa tunnustus kovasta vastuksesta, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson tuumasi.

 

Bisons päätyi kauden selvästi pienimpiin pisteisiinsä heitettyään esimerkiksi kolmosensa vaatimattomasti 14% tarkkuudella (3/21).

 

Voittokorin upottaja Martin Zeno (15/7/4 syöttöä) sekä tupla-tuplan käärinyt Ryan McDade (12/12) olivat loimaalaisten parhaat.

 

Vilppaalta Eero Lehtinen (16/5), Shawn Atupem (14/10) sekä Troy Barnies (14/5/3 riistoa) pelasivat kelpo ottelun. Lokakuun lopulta asti polvivamman vuoksi sivussa ollut Marquis Hall (10/3/7 syöttöä) oli myös pelipäällä paluuottelussaan.

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

Näytä lisää vastaavia