14.7.2023 16:28 Korisliiga-kauteen valmistautuva sarjanousija Bisons Loimaa on solminut kaksi jatkosopimusta, kun Sami Tahvanainen, 25, ja Cedric Latimerin, 35, kanssa.

Sami Tahvanainen jatkaa Bisonsissa. Kuva: Ville Vuorinen.
Helsingin NMKY:n kasvatti Tahvanainen saapui Loimaalle kun Bisons edellisen kerran nousi Korisliigaan kaudelle 2021-22. Tahvanainen tilastoi Bisonsille viime kaudella miesten I divisioona A:ssa keskimäärin 5,4 pistettä ja 2,8 levypalloa ottelua kohden.
- Samilla on edelleen valtava potentiaali kehittyä koripalloilijana, mutta loukkaantumiset ovat hidastaneet miehen kehitystä. Hän on loistava avoimen kentän pelaaja, joka kykenee rankaisemaan lähestymisiä korkealla tasolla, Bisonsin päävalmentaja Juri Heinämäki kommentoi seuran tiedotteessa.
Latimer on UU-Korihaiden kasvatti, jolle on kertynyt uransa aikana 155 Korisliiga-ottelua kuuden kauden aikana. Bisonsin nousukaudella Latimer tilastoi Bisonsille 4,6 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden.
Korisliigan vuoden tulokkaaksi kaudella 2010-11 valittu Latimer on urallaan pelannut 36 ottelua Suomen nuorisomaajoukkueissa.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.