16.12.2011 Korisliigassa toisena ja kolmantena olevat loimaalainen Nilan Bisons ja Tampereen Pyrintö pääsivät perjantaina kotivoittojen saattelemina joulutauolle. Bisons voitti Salon Vilppaan 88–66 (42–31) ja Pyrintö päihitti Lappeenrannan NMKY:n 82–71 (36–36).

Ryan McDade ja Biisonit lähtivät liigakakkosena joulutauolle.

Antero Lehto oli jälleen heitossa, kun Pyrintö kukisti LrNMKY:n. Kuvat: Eveliina Toivola & Francois Perthuis.
Tappioitta syyskauden kotonaan pelannut kaksikko ei ottanut voittoja ilman tuskaa. Vilpas johti Loimaalla toisen neljänneksen puoliväliin. Tilanteesta 22–24 vei Bisons kuitenkin jakson lopun 20-7 ja johti ottelua tauon jälkeen parhaimmillaan jo 30 pisteellä.
– Alussa näytti, että olimme jo lähdössä joulutauolle. Muutamien tyhmien pallonmenetysten jälkeen rauhoituimme ja keskityimme ennen kaikkea puolustamiseen. Se tepsi ja loppupeli olikin jo helppo, kommentoi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.
Voittajien tehotrion muodostivat Ryan McDade (17/7), Jeb Ivey (16/2/10 syöttöä) sekä Matti Nuutinen (16/9). Vilppaan parhaat olivat Emmanuel Holloway (17/1), Roope Ahonen (16/2) ja John Fields (11/13).
Tampereella LrNMKY sinnitteli hallitsevan mestari Tampereen Pyrinnön tahdissa pitkään. Pyrintö nykäisi päätösjakson alussa 11 pisteen johtoon, mutta latautunut vierasjoukkue ei antautunut, vaan kuroi vielä viimeisen minuutin aikana viiden pisteen päähän. Pyrintö vei kuitenkin loppuhetket 6-0 ja koko ottelun 82–71 (36–36).
Pyrinnön paras oli mainion syyskauden pelannut Antero Lehto (21/3). Pelipäällä olivat myös Kenneth Lowe (19/3) ja Antwine Williams (19/7/3 syöttöä). Vieraista komeimmat lukemat keräsivät Tyler Tiedeman (19/8/6 syöttöä) ja Lawrence Hamm (18/8).
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.