23.3.2022 20:47 Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa pelattiin kolmen ottelun kierros, jossa voittajiksi selvisivät Bisons Loimaa, Korihait ja Lahti Basketball.
Tälle kaudelle liigaan noussut Bisons yrittää kapteeninsa Juho-Matti Henttosen johdolla pitää kiinni paikastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Bisons Loimaa otti tärkeän askeleen pysyäkseen kauden päätteeksi Korisliigassa, kun se voitti BC Nokian vieraskentällä 94–86. Bisons on kahden ottelun turvin sarjataulukon viimeisenä olevan Korihaiden edellä.
Illan ottelussa pistetehtailua johti Bisonsin Zachary Copeland, joka merkkautti 24 pistettä, seitsemän levypalloa ja viisi koriin johtavaa syöttöä. Joukkueen kapteeni Juho-Matti Henttonen lisäsi pinoon 14 pistettä.
Nokian kovimmat tilastonikkarit olivat tuttuun tapaan Steven Haney 23 pisteellä sekä Arnaldo Toro 11 pisteellä ja 16 levypallolla.
Korihait auttoi omaa asiaansa voittamalla kohtaamisensa Kobrien luona Lapualla luvuin 90–84. Joukkue on kuitenkin yhä selkä pahasti seinää vasten, kun otteluita on pelaamatta enää kaksi. Ainoastaan jos Korihait voittaisi molemmat jäljellä olevista otteluistaan ja Bisons puolestaan häviäisi molemmat, se tarkoittaisi, että Bisons putoaa taulukon viimeiselle paikalle ja Korihait saa pitää sarjapaikkansa.
Kobrat puolestaan on turvassa putoamiselta mutta kahden voiton päässä kolmesta eri joukkueesta, jotka yrittävät napata kahta viimeistä playoff-paikkaa.
Illan ottelussa Kobria vastaan Korihaiden kovin pisteidentekijä oli Mitchell Smith 28:lla. Kobrien tilastohirmuna puolestaan nähtiin Andre Wesson Jr. 29 pisteellä. Benjamin Raymond lisäsi 12 pistettä ja syötti kuudesti.
– Tulimme peliin hyvin. Puoliajalla vastustaja teki muutoksia, emmekä pystyneet tarpeeksi nopeaa vastaamaan niihin, Raymond kommentoi.
Lahti Basketball nousi tasapisteisiin Kataja Basketin kanssa voitettuaan tänään keskinäisen kohtaamisen luvuin 75–73. Samassa pistemäärässä on myös BC Nokia, ja näistä kolmesta vain kaksi mahtuu mukaan playoffeihin.
Vastikään aloittavan pelinjohtajansa Jamar Wilsonin Ranskan kakkosliigalle menettänyt Kataja taisteli kovaa Rahlir Hollis-Jeffersonin 17 pisteen, kuuden levypallon ja kuuden syötön johdolla, mutta työ jäi viime hetkellä vajaaksi. Valtteri Mervola paikkasi takakentän vajetta parhaansa mukaan tekemällä 12 pistettä ja jakamalla kolme syöttöä.
– Todella tasainen peli. Hyvällä intensiteetillä pelasimme koko pelin ajan, mutta lopussa pallot pomppivat vastustajalle ja Lahti teki voittavat pisteet, Mervola totesi.
Lahden sankarit sen sijaan olivat Khalil Iverson 21 pisteellä ja 15 levypallolla sekä Chris Clarke, joka jäi vain yhden merkinnän vajaaksi triplatuplasta kerättyään 15 pistettä, 11 levypalloa ja yhdeksän syöttöä.
– Meidän täytyi voittaa. Tulimme peliin yhtenäisenä joukkueena ja keskityimme puolustuspään pelaamiseen, Clarke kertoi.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.