Bisons hyydytti Katajan kontaktipelillä, Korisliigan mestaruus ratkeaa tiistaina

17.5.2015 18:01 Korisliigan kevään 2015 mestaruus ratkeaa tiistaina. Lauantaina Joensuussa pahasti alisuorittanut Loimaa Bisons palasi tasolleen Turun HK-Areenassa sunnuntain neljännessä osaottelussa. Kivikovan joukkuepuolustuksen huolelliseen hyökkäyspeliin yhdistänyt Bisons karkasi joensuulaisilta toisella neljänneksellä ja tasoitti finaalisarjan 89–74 (47–33)-voitollaan.

Tuukka Kotti dominoi korinalustoja finaalien neljännessä osaottelussa..

..Ian Hummer otti loimaalaiset harteilleen toisella neljänneksellä..

..ja Ilpo Pehkonen toi lisälatausta penkiltä. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Kai Kilappa & Erkki Hautaviita.

Kataja Basket lähti ottelun alussa hakemaan seurahistoriansa ensimmäistä mestaruutta siitä, mihin lauantain kolmannessa osaottelussa jäi. Teemu Rannikko pyöritti peliä pieteetillä, Robert Arnold sivalteli tukun virtuoosimaisia koreja ja Tommi Huolila antoi Susijengi-sentteri Tuukka Kotille töitä koko rahan edestä.

Pelin toisella neljänneksellä Bisons tiukensi kuitenkin otteitaan ja alkoi puolustus kerrallaan jyrsiä taisteluhalua Katajan avainpelaajilta. Pierre Jallow, Ian Hummer ja Tuukka Kotti kohtelivat kaltoin kaikille Bisonsin kolmen sekunnin alueelle pyrkineitä joensuulaispelaajia, ja Katajan ison kaluston väsyessä Bisons sai heitettyä lisää bensaa liekkeihin hyökkäyslevypallojen muodossa.

Toisen neljänneksen jälkipuolisko oli Katajalle synkkä. Bisons juoksi hetkessä 32–30-johtoasemasta 43–30-johtoon, eikä vierasjoukkue ollut enää entisensä.

Vaikka Bisons menetti kolmannen neljänneksen lopussa perättäin Anthony Hilliardin ja Roope Ahosen penkille viidensien virheiden johdosta, Bisons sai lisälatausta Ilpo Pehkoselta kolmoskaaren takaa ja Liam Djeeniltä vapaaheittoviivalta, eikä Kataja onnistunut käyttämään etsikkoaikaansa.

Bisonsin 15 pisteen voiton voimahahmot olivat Ian Hummer (18/8), Martin Zeno (15/3/4 syöttöä), Tuukka Kotti (14/15/4 syöttöä) ja Antto Nikkarinen (10/1). Katajaa kannatteli Robert Arnold (22/8).

Kotti: ”Nälkä on sanoinkuvaamaton”

Kotikenttä on ollut Korisliigan finaalien neljässä ensimmäisessä osaottelussa päivän sana, sillä kumpikin joukkue on onnistunut napsimaan finaalivoittonsa kotisalissaan.

Suomen mestaruus ratkeaa tiistaina Joensuussa, mutta Bisons-kapteeni Tuukka Kotti ei ole asetelmasta huolissaan.

– Tiistain jälkeen ei ole huomista. Se peli on pakko voittaa, Kotti jyrähti.

– Sanoin jätkille heti pelin jälkeen, että painakaa mieleen fiilis, mikä meillä tänään oli matsissa, ja koitetaan kannatella sitä. Olemme hokeneet koko ajan intensiteetin merkitystä ja taas tänään, kun pelasimme intensiteetillä, me voitimme. Vielä yksi peli on pakko voittaa ja se on pakko voittaa vieraskentällä.

Finaalien neljättä osaottelua seurasi Turun HK-Areenalla 2,865 katsojaa.

Korisliigan mestaruus ratkeaa Joensuun Mehtimäen Jäähallilla tiistaina 19.5. klo 18:00 alkaen.

Ottelutilastot: Bisons – Kataja Basket
 
2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

23.3.2026 20:39 Korisliiga

Korisliiga-playoffit käyntiin: Vilpas avasi rajulla rynnistyksellä, Aalto johti Korihait voittoon

Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.

Näytä lisää vastaavia