19.10.2014 Loimaa Bisonsin nappasi ensimmäisen voittonsa VTB-liigassa, kun Loimaan ”Biisoniveräjässä” kotijoukkue laidunsi valkovenäläistä Tsmoki-Minskiä loppunumeroin 102-79 (51-35). Ottelu oli tasainen ensimmäisen vartin, mutta Bisons päätti toisen neljänneksen juoksemalla 18-5 ja pitivät vieraat kaksinumeroisessa takaa-ajoasemassa loppusummeriin asti.

Antto Nikkarinen ja Bisons nappasivat ensimmäisen voittonsa VTB-liigassa.

Matti Nuutinen oli jälleen tehokas loimaalaisille tehden 11 pistettä. Kuvat: Kai Kilappa.
Vauhdikkaan ja pisterikkaan avausneljänneksen jälkeen toinen neljännes oli huomattavasti vähäkorisempi. Ensimmäisen viiden minuutin aikana kummatkin joukkueet saivat aikaan vain 9 pistettä yhteensä.
Valkovenäläiset olivat kolmen pisteen päässä, kun Bisons sai vauhdin päälle ja juoksi 7-0 kasvattaen johtonsa kymmeneen pisteeseen. Nopeat hyökkäykset ja erinomainen puolustus johdatti loimaalaiset 51-35-johtoon puoliaikaan mennessä.
Bisons jatkoi pistetehtailua puoliajan jälkeen ja vieraat pääsivätkin parhaimmillaan vain 12 pisteen päähän.
Bisonsin tehokaksikon muodosti Will Harris (22/5) ja muutamalla upealla donkilla ”Biisoniveräjää” huudattanut Travis Nelson (20/8).
Kauaksi taakse tehoissa eivät jääneet tupla-tuplan kerännyt Ian Hummer (14/10), Antto Nikkarinen (13/0) ja Matti Nuutinen (11/5).
Bisonsin emoseura Loimaan Korikonkarit täytti sunnuntaina päivälleen 50 vuotta perustamiskirjansa allekirjoittamisesta. Tapahtuman kruunasi suomalaiseurojen historian ensimmäinen VTB-liigavoitto.
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.