25.8.2013 Korisliiga-kauteen 2013/14 ja kivikovaan Eurocupiin valmistautuva loimaalainen Nilan Bisons on tehnyt ensi kautta koskevan sopimuksen kovissa liemissä keitetyn amerikkalaispelinrakentaja William ”Billy” Keysin, 35, kanssa. 188-senttisen Keysin vyöltä löytyy kausia mm. Italian, Israelin, Espanjan ja Kreikan pääsarjoista.
Kaudella 2009/10 Keys johdatti kreikkalaisen joukkueensa Maroussin aina Euroliigaan asti. Maroussin pelillisenä ja henkisenä johtajana kunnostautunut Keys orkestroi joukkueelleen Euroopan huipputasolla 9,9 pistettä, 2,6 syöttöä, 1,8 levypalloa ja 1,1 riistoa ottelua kohden.
Seuraavalla kaudella Keysin menestys jatkui Ukrainan Superliigassa, missä Keysin joukkue Budivelnik pääsi juhlimaan maan mestaruutta. Keysin keskiarvot mestaruuskaudella olivat 10,6 pistettä, 3,1 syöttöä, 3,0 levypalloa ja 1,2 riistoa ottelussa.
Kaksi viimeisintä kautta Keys on pelannut Kreikan liigan Panioniosissa. Viime kaudella Keys kuntoutti itseään, pelasi pienempiä minuutteja ja auttoi seuraansa valmennuspuolella, mutta tällä hetkellä Keys on täysikuntoinen ja haluaa pelata vielä muutaman kauden uudessa ympäristössä.
Keys on tuttu peluri myös suomalaisille, sillä entinen maajoukkuepeluri Mikko Noopila pelasi Keysin kanssa useamman vuoden New Mexico Statessa ja Susijengin tähtiin kuuluva Shawn Huff pelasi Keysin joukkuetoverina Maroussissa 2008/09.
Bisonsilla on voimassa sopimukset kaudesta 2013/14 Billy Keysin, Justin Hawkinsin, Ryan McDaden, Tuukka Kotin, Mikko Koiviston, Matti Nuutisen, Antto Nikkarisen, Ville Mäkäläisen, Carl Lindbomin ja Ilpo Pehkosen kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Joonas Iisalo.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.