BC Nokian joukkue täydentyy Clevon Brownilla

12.8.2024 09:18 Italian Serie A2:sta Korisliigaan siirtyvä Brown teki vaikutuksen päävalmentaja Gibsoniin erityisesti persoonallaan.

BC Nokian Korisliiga-joukkue ja Clevon Brown, 26, ovat solmineet kautta 2024–2025 koskevan pelaajasopimuksen.

Yliopistourallaan vuosina 2016–2021 Brown edusti Vanderbiltin yliopistoa. Viimeiseksi yliopistokaudeksi 203-senttinen sentteri siirtyi Florida International yliopistoon, jossa hän viimeisteli keskimäärin 8,3 pistettä ottelua kohden.

– Olen kiitollinen mahdollisuudesta tulla pelaamaan BC Nokiassa, Brown toteaa seuran verkkosivuilla.

Ammattilaisuralle Brown siirtyi syksyllä 2022, jolloin hän aloitti kauden Kosovossa BC Trepcassa, mutta siirtyi kesken kauden Espanjaan Alimerka Oviedon vahvuuteen. Viime kaudella Brown pelasi Italian Serie A2:ssa GaGa Milano OrziBasket Orzinuovin riveissä. Vastuuta kyseisellä kaudella kertyi keskimäärin 25,6 minuuttia ottelua kohden ja pisteitä tilille karttui 8,2 ottelua kohden.

– Olen innoissani siitä, että Clevon liittyy joukkoomme. Hän on pelaaja, joka sopii erittäin hyvin siihen, mitä haluamme tehdä kummassakin kenttäpäädyssä. Hänen urheilullisuutensa antaa meille lisäulottuvuuden tälle kaudelle ja myös hänen hieno luonteensa on meille erittäin tärkeä, nokialaisten luotsi Greg Gibson toteaa.

BC Nokialla on julkaistut pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Fiifi Aidoon, Max Besselinkin, Aamos Nikulan, Kahron Rossin, Tomas Murphyn, Santeri Roikon, Xavier Greenin, Tyrone Lyonin ja Clevon Brownin kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen. Fysioterapeuttina toimii Tommi Tatti ja huoltajana Jukka Schnabel.

Asiat

 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

Näytä lisää vastaavia