28.1.2018 BC Nokia hämmensi entisestään äärimmäisen tasaisen Korisliigan pudotuspelipaikkojen 2.-7. jakautumista voittamalla kuudennen ottelunsa tammikuussa pelatusta seitsemästä. Näädät karkasi Kobrilta kolmannella neljänneksellä onnistuen pitämään pohjanmaalaiset kintereillään loppusummeriin asti 88-78 (46-38) -kotivoitossa.
Näädät-legenda Dragan Labovic hoiti voiton BC Nokialle Kobria vastaan.
Labovicin lisäksi kotijoukkueen onnistujiin kuului mm. Daniel Dolenc. Kuvat: Ville Vuorinen.
Molemmat joukkueet saivat Jobin postia keskiviikkona loukkaantumisten muodossa ja otteluun astellessa oli epävarmaa, että ketkä kummankin joukkueen avainpelaajista kykenevät parketille saakka. Avausneljännes oli vielä kaaosta, mutta toisella neljänneksellä tahtipuikko siirtyi kotijoukkueen käpäliin.
Näädät karkasivat kahtakymmentä pistettä hipovaan johtoon täräyttämällä kolmannella neljänneksellä taululle lukemat 27-17. Kobrien paikkapuolustus toi vieraat vielä iskuetäisyydelle alle kymmenen pisteen tuntumaan, mutta Dragan Labovic ja Vincent Council varmistivat, että sarjapisteet säilyivät Nokialla.
– Tosi rikkonainen valmistautuminen. Tokalla ja kolmannella jaksolla kavennettiin peluutusta, kun selvisi, että epävarmat pelaajat pystyi pelaamaan. Ne olivat ehjiä jaksoja olosuhteisiin nähden. Kobrat veti paikkapuolustuksen neljännen neljänneksen alkuun ja heitimme vapaita heittoja ohitse. Ihan hyvin pää pysyi kuitenkin kasassa, saimme muutaman stopin ja onnistumisen hyökkäyspäässä, BC Nokian päävalmentaja Ville Tuominen kommentoi.
Näädiltä lopullisen vipuvarren voittoon asti varmistivat Labovic (19/8), Council (19/6) ja Devoe Joseph (19/1/4 syöttöä), joka upotti yhdeksästä kolmosestaan viisi. Pisteissä kunnostautui myös romuluinen Daniel Dolenc, joka jyräsi 12 pistettä ja kuusi levypalloa.
Kobrien tehotrio oli Christopher Ortiz (20/9), Stephen Croone (16/3/5 syöttöä) ja Jussi Turja (19/1).
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.