BC Nokia ja Seagulls ratkomaan pronssisten mitalien kohtalon 

5.5.2018 09:56 Korisliigan kauden 2017/18 ensimmäiset mitalit jaetaan lauantai-iltana Nokian palloiluhallilla, jossa BC Nokia ja Helsinki Seagulls mittelevät paremmuudesta pronssiottelussa.

Näätäpaitojen pistekärkenä pudotuspeleissä on toiminut 18,6 pistettä ottelua kohden nakutellut Devoe Joseph. Kuva: Ville Vuorinen

BC Nokia ja Seagulls ovat kahmineet kahden edelliskauden pronssimitalit talteen, joten tuntemattomasta tapahtumasta ei ole kyse kummallekaan ryhmälle.

Välierien pettymyksen jälkeen pronssiottelussa pärjää useimmiten henkisesti vahva ja tankistaan viimeisetkin motivaation rippeet irti saava joukkue. Lauantai-illan lämminhenkisessä Nokian palloiluhallissa niiden motivaation hiukkasten kaivaminen ei pitäisi olla kummallekaan joukkueelle ongelma. 

BC Nokia keräsi pronssiset mitalit talteen keväällä 2016, Seagullsin venyessä pronssiottelun voittoon vuosi sitten. Ottelun tuomat paineet ovat molemmille ryhmille tuttuja, mutta mahdollisuus päättää kausi voittoon ja mitali kaulassa on joka kerta yhtä innostava. 

Ville Tuomisen johtama BC Nokia saa otteluun edun fanaattisen kotiyleisön tarjoamasta tuesta ja on Dragan Labovicin (18,4/7,0/2,3 syöttöä/1,0 torjuntaa) ja Vincent Councilin (18,1/5,1/8,8 syöttöä/1,1 riistoa) johdolla varmasti valmis kieputtelemaan lokkipaitojen puolustuksen solmuun.

Nokialaisten riveistä kenties jopa isoin
mielenkiinto kohdistuu ikisoturi Henri 
Hirvikosken uran viimeiseen liigaotteluun.
Kuva: Ville Vuorinen

Näätäpaitojen pistekärkenä pudotuspeleissä on toiminut 18,6 pistettä ottelua kohden nakutellut Devoe Joseph, joka on liekittänyt korisukkaa rullalle pudotuspeleissä kolmen pisteen kaaren takaa 42,6% tarkkuudella. Ulkomaalaiasnelikon täydentää monipuolinen Leyton Hammonds (13,4/7,8). 

Nokialaisten riveistä kenties jopa isoin mielenkiinto kohdistuu ikisoturi Henri Hirvikosken uran viimeiseen liigaotteluun. 430 liigaottelua ennen lauantai-iltaa pelannut Hirvikoski on luonut uransa tinkimättömänä joukkuepelaajana, rakkikoiramaisena puolustajana ja tarkkakätisenä kolmoslinkona, eikä parempaa paikkaa Hirvikosken uran viimeiselle liigaottelulle ole kuin tarunhohtoisen Nokian palloiluhallin parketti. 

 

- Saamme hienon mahdollisuuden päättää kausi mitaliin kotiyleisön edessä. Tärkeintä tänään on löytää oikeanlainen tunnetila ja voittaa 50/50 -tilanteet, summaa näätäpaitojen päävalmentaja Tuominen. 

Seagulls lähtee pysäyttämään Labovicin ja Councilin tahdittamaa näätäpaitojen hyökkäystä Tuukka Kotin (16,5/8,8/3,8 syöttöä/1,4 riistoa) johdolla, joka on toiminut lokkipaitojen pelaamisen selkärankana molemmissa kenttäpäädyissä läpi pudotuspelien. Kotin huilauttajana toimivan Melsahn Basaben (4,6/3,0) pelaaminen pronssiottelun alla on vielä epävarmaa, joten Kotin ruutu tulee olemaan vähintäänkin totutun iso lämpimässä lauantai-illassa. 

Michael Caffey toimii Seagullsin takakentän
peliä rakentavana moottorina.
Kuva: Ville Vuorinen

Michael Caffey (11,3/5,6/4,5 syöttöä/1,4 riistoa) toimii Seagullsin takakentän peliä rakentavana moottorina, Jermaine Marshallin (17,6/4,5/3,1 syöttöä) kuluttaessa korisukkaa helsinkiläisryhmästä ahkerimmin. Antti Kanervo (10,3/4,0/1,8 syöttöä) omaa kyvyn tulittaa BC Nokian puolustuksen hajalle omakätisesti ja tarjoaa Seagullsin hyökkäykseen Marshallin rinnalle tarvittavan ”kakkos-option”. 

Roolipelaajien saralla Seagullsilla on heittää kentälle kaksi sarjan eliittiin omissa rooleissaan lukeutuvaa työmyyrää. Alex Vaenerberg tuo kentälle loputtoman määrän jalkoja, käsiä ja energiaa aina irti päästessään ja Timo Heinonen (8,8/3,9/1,8 syöttöä) operoi Seagullsin etukentällä Kotin rinnalla loputtomalla suoritusvarmuudella. 

- Kauden viimeiset 40 minuuttia yhdessä joukkueen kanssa. Lähdemme taistelemaan pronssimitaleista Nokialle tosissaan ja tarkoituksena on päättää tämä kausi voittoon, linjaa Seagulls-luotsi Mikko Larkas. 

 
8.3.2025 19:40 Korisliiga

Kouvot ei suostu taipumaan – tavoittelee yhä playoff-paikkaa

Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.

7.3.2025 20:46 Korisliiga

BC Nokia hallitsi peliä kummassakin kenttäpäädyssä – veti pidemmän korren lähes kaikissa tilastokategorioissa

BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.

5.3.2025 20:29 Korisliiga

Korihaiden debyytti uudessa kotihallissa äityi jännitysnäytelmäksi – Kauhajoki kukisti Seagullsin

Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.

4.3.2025 20:25 Korisliiga

Nokia kaatoi KTP:n kolmannen jakson kirin avulla – Honka Pyrintöä vahvempi Espoossa

Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.

1.3.2025 19:21 Korisliiga

Kauhajoki reippaaseen voittoon Gustavsonin johdolla – Pyrintö ja Kouvot vahvistivat asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.

28.2.2025 20:46 Korisliiga

Vaihtomiehet Sajantila ja Kantonen loistivat – pisteitä Seagullsille, Katajalle ja jälleen KTP:lle

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.

26.2.2025 20:26 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: KTP:lle viides voitto putkeen

Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.

21.2.2025 09:30 Susijengi

Susidebytantti Mikael Aalto: ”Kiva, että näin myöhäisemmälläkin iällä kelpaa mukaan”

Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.

18.2.2025 16:00 Susijengi

Hannes Pöllä: ”Aina on varaa parantaa”

”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.

16.2.2025 14:51 Susijengi

Topias Palmi kevätkaudeksi Italian Rietiin

Susijengin pitkäaikainen heittokone ja Korisliigan pistetilaston kotimainen kärkimies Topias Palmi, 196 cm ja 30 vuotta, siirtyy loppukauden kattavalla sopimuksella Tampereen Pyrinnöstä Italian kakkosliigaa (Serie A2) pelaavaan Real Sebastiani Rietiin, joka kamppailee noususta Italian liigaan.

Näytä lisää vastaavia