BC Nokia, HyPo ja TuRi tuovat uutta väriä naisten SM-sarjaan

1.10.2012 Naisten SM-sarjan joukkuemäärä on noussut viime kauden kahdeksasta yhteentoista joukkueeseen kauden 2012/13 alkaessa. Nousijajoukkueina uutta väriä sarjaan tuovat BC Nokia, Hyvinkään Ponteva ja Turun Riento. Nousijat eivät pidä uuden kauden kynnyksellä kynttiläänsä vakan alla, vaan joukkueet tavoittelevat rohkeasti mukaan pudotuspeleihin.

Nina Hyvärinen johdattaa BC Nokian mestaruussarjaan.

Mirka Kilpijärvi jatkaa Hyvinkään Pontevan takakentällä.

Sofia Pelander uskoo Turun Riennon menestysmahdollisuuksiin. Kuvat: Jaakko Laurila & Tuomas Venhola.

BC Nokialle pelikausi 2011/12 oli monessa suhteessa täysosuma. Joukkue voitti päävalmentajansa Antti Hyvärisen komennossa 18 ottelustaan 16 lunastaen suoran nousun sarjaporrasta ylemmäs.

Kolmen divarikauden jälkeen SM-sarjaan palaava perinteikäs nokialaisjoukkue on vahvistanut divarimestaruuden voittanutta runkoaan kahdella amerikkalaispelaajalla sekä muutamalla uudella kotimaisella. Joukkueen tehopelaaja Nina Hyvärinen ennakoi monen SM-sarjavuoden kokemuksen pohjalta, että nokialaisilla on mahdollisuudet yllättää monet.

– Sanoisin, että pystymme haastamaan joukkueen kuin joukkueen. Meillä on hyvä treenikesä takana ja joukkueessa oikeassa suhteessa nuoria ja kokeneita pelaajia. Nyt jatketaan siitä, mihin keväällä jäätiin, Hyvärinen miettii.

BC Nokian taustaryhmään kuuluva Satu Raimesalo näkee Hyvärisen tavoin, että joukkueen määrätietoinen kehitystyö johtaa oikeaan suuntaan. Nokialaiset lähtevät kauteen haastajina, mutta kaikki on mahdollista.

– Treenipelit ovat osoittaneet, että olemme menneet oikeaan suuntaan. Pudotuspeleihin on kova hinku, ja tavoitteita tarkastamme kauden edetessä, Raimesalo tuumii.

Nousu toi Hyvinkäälle korisbuumin

Nousijajoukkueena SM-sarjassa nähdään myös Hyvinkään Ponteva. HyPo keräsi viime keväänä naisten divarin pudotuspeleissä rutkasti katsojia Martinhallille välierä- ja finaaliotteluissa, ja joukkueen ympärillä on käynyt pienoinen kuhina: koripallo kiinnostaa hyvinkääläisiä.

– Olemme tehneet kovaa työtä. Hyvinkäällä on pelattu SM-sarjaa viimeksi 26 vuotta sitten, kun Tahko pelasi miesten SM-sarjassa. Hyvinkäällä on nyt nostettu korisbuumi ja joukkue pelaa siellä, missä pitää, HyPon päävalmentaja Besim Maxhuni iloitsee.


BC Nokian tavoin Hyvinkään Pontevan paletti on pysynyt pitkälti kasassa, vaikka kevään sarjanousun takuupelaajiin kuulunut Vilja Kesänen siirtyikin Honkaan – kaksi uutta amerikkalaista, muutama vuosi sitten Team S-Hämeenmaan takakentällä loistanut Aino Tuomi sekä naisten maajoukkuerinkiinkin kuulunut nuori Noora Korhonen lisäävät leveyttä Pontevan kokoonpanoon.

– Ennen kaikkea koripallo on joukkuepeli. Meillä on nuori joukkue ja meidän on ehdottomasti pelattava yhdessä. Mestaruussarjassa pelaaminen vaatii tasonnostoa divarikaudesta, mutta meillä on edellytykset siihen, Maxhuni jatkaa.

– Pelaamme kovalla intensiteetillä, puolustamme lujaa ja pidämme vauhtia. Tavoitteemme on pelata SM-sarjassa myös tulevina vuosina.

Riento käytti tilaisuutensa

Kevätkausi 2012 päättyi Turun Riennon osalta tappioon divarin finaaleissa, mutta joukkue lunasti sittemmin pääsarjapaikkansa kiertoteitse. Perinteisessä koripallokaupungissa on vastattu huutoon, ja Riennolla on koossa hyvinkin kilpailukykyinen ryhmittymä alkavalle mestaruussarjakaudelle.

– Kaikki odottavat innolla uuden kauden alkua. Uskon, että meillä on täydet mahdollisuudet haastaa SM-sarjassa kenet tahansa, hymyilee naisten maajoukkuedebyyttinsä kesällä 2012 tehnyt turkulaissentteri Sofia Pelander.

Riennolla on koossa poikkeuksellisen kookas ryhmä: Pelanderin (187 cm) lisäksi päävalmentaja Juha Ruohosella on asettaa joukkueensa korin alle muiden muassa Salla Ekström (187 cm) ja nuori Elli Koskinen (193 cm). Täysin uusina pelaajina takakentälle tuovat taitoa ja näkemystä HoNsUsta saapunut Katleena Kärkkänen sekä paluun SM-tasolle tekevä Anette Juvonen.

– Anette ja Katleena ovat tottuneet pelaamaan isoissa rooleissa ja ottamaan kentällä myös ratkaisijoina vastuuta, Ruohonen iloitsee.

– Aika näyttää, miten menestymme, mutta kyllä me pudotuspeleihin haluamme edetä.

 
15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

Näytä lisää vastaavia