10.2.2012 Naisten SM-sarjajoukkue Forssan Alku on hankkinut 26-vuotiaan amerikkalaispelintekijän Ashley Awkwardin riveihinsä. Awkwardin on määrä täyttää Espanjan liigaan siirtyneen maajoukkuepeluri Henna Salomaan saappaat.

Mississipin yliopistossa pelannut Ashley Awkward on Forssan Alun tuore vahvistus. Kuva: Getty Images / All Over Press.
– Awkward pystyy pelaamaan pelinrakentajana ja heittävänä takamiehenä. Nyt Vanessa Housellekin on tuuraaja, kertoo FoA-luotsi Jari Marjamäki Forssan Lehdessä.
168-senttinen Awkward valmistui Mississipin yliopistosta vuonna 2007. Viimeisellä kaudellaan hän esiintyi 12,9 pisteen, 2,9 levypallon ja 2,7 syötön keskiarvoilla.
Sittemmin Awkward on pelannut kauden muun muassa Australiassa. Naisten NBA-liigan leireillä Awkward on ollut vuosina 2007, 2008, 2011, mutta ei onnistunut saamaan sopimusta WNBA-joukkueiden kanssa.
Awkwardin ohella FoA:n riveihin on liittynyt nuorten maajoukkuepeluri Noora Järvikangas. Suomea 38 nuorten maaottelussa edustanut Järvikangas on kuluvalla kaudella pelannut naisten I divisioonaa ja A-tyttöjen SM-sarjaa helsinkiläisjoukkue Capitalsissa. Naisten divarissa 184-senttinen ja 17-vuotias Järvikangas kirjautti keskiarvoikseen 7,0 pistettä ja 4,2 levypalloa, kun A-tyttöjen SM-sarjassa vastaavat tehot olivat 15,5 pistettä ja 4,8 levyriä.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.