Aura Basketilla kahdeksan sopimuspelaajaa

16.8.2004 SM-Korikseen noussut turkulaisjoukkue Aura Basketilla on koossa kahdeksan sopimuspelaajaa tulevalle kaudelle. Tuoreimpina vahvistuksina joukkueeseen ovat liittyneet amerikkalainen Boakai Lalugba sekä 20-vuotiaat Esa Kaaja ja Eetu Nieminen.

Lalugba on Bucknell-yliopiston kasvatteja, jolla on takanaan yksi kausi ammattilaisena Euroopassa. 197-senttinen Lalugba edusti viime kaudella Ruotsin Basketliganissa Helsingborg Pearls –joukkuetta. Hän pelasi 24 ottelua, joissa ottelukohtaisiksi keskiarvoiksi syntyi 20,0 pistettä, 10,3 levypalloa, 2,8 koriinjohtanutta syöttöä ja 1,4 heitontorjuntaa.  

Bucknellissa Lalugba kirjautti viimeisellä kaudellaan (2002-03) niinikään kovat 15,1 pisteen ja 9,5 levypallon keskiarvot.  

Ailus Poikolan avuksi 

Esa Kaaja siirtyy Turkuun Namika Lahdesta. 185-senttinen Kaaja kuului Lahden 22-vuotiaiden Suomen mestari –joukkueeseen. Miesten SM-Koriksessa hän esiintyi runkosarjassa 18 ottelussa.  

Eetu Nieminen lukeutui viime kaudella Helsingin NMKY:n I divisioonamiehistöön ja sen luottopelureihin. 191-senttinen Nieminen teki divisioonassa keskimäärin 13,7 pistettä ottelua kohden, jonka lisäksi näppeihin tarttui 4,8 levypalloa.  

Aiemmin Aura Basket on sopinut ensi kaudesta Jan-Axel Alangon, Petri Kallion, Niilo Lehtilän, Juha Stenin ja Arto Talvitien kanssa. Joukkueeseen haetaan vielä toista ulkomaalaisvahvistusta, jonka lisäksi edustusryhmään on tyrkyllä liuta alueen junioreita.  

Aura Basketin valmentajana jatkaa Pieti Poikola. Hän saa avukseen Ray Ailuksen, joka siirtyy Poikolan viereen Aura Basketin penkin päähän Turun Riennon naisten SM-joukkueen peräsimestä. Ailus käskytti Riennon nuoren sarjanousijajoukkueen viime kaudella viidenneksi pirteiden otteiden siivittämänä.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/

Asiat

 
3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

23.6.2025 11:01 Korisliiga

Ruotsalainen Sheriff Drammeh Korihaiden takakentälle

Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.

Näytä lisää vastaavia