14.2.2007 Miesten I divisioonassa pelaavan Forssan Koripoikien valmentaja Pieti Poikola on vapautettu keskiviikkona tehtävistään. Tehtävään on nimitetty loppukaudeksi Ari Mikkola, joka keskittyy jatkossa valmentamiseen ja jättää pelaamisen muille.
FoKoPon esitykset ovat ailahdelleet viime aikoina. Joukkueen tavoitteena ollut suora nousu Korisliigaan ei ole toteutumassa viime viikonloppuna kärsittyjen tappioiden myötä. Edessä on mitä todennäköisimmin karsintasarjan pelit maalis-huhtikuun vaihteessa.
Forssalaisjoukkueen taustaryhmä tuli siihen lopputulokseen, että kadonnutta peli-iloa ja karsintasarjan voittoa lähdetään metsästämään uuden valmentajan avulla.
Ari Mikkolan apuna FoKoPon penkin päässä toimii Tommi Pohjola. Lisäksi valmennusryhmään kuuluvat Pentti Kanerva ja Markku Molenius. FoKoPon oma kasvatti Mikkola keskittyy pelkästään valmentamiseen, eikä pue enää peliasua päälleen. Kuluvalla kaudella SM-sarjakokemustakin omaava Mikkola, 30, pelasi FoKoPo-paidassa 17 ottelua.
FoKoPolla on vielä edessä viisi runkosarjan peliä. Ensimmäisen kerran uusi valmennusryhmä esiintyy yleisön edessä Urheilutalo Feeniksissä lauantaina 24.2 Panttereita vastaan pelattavassa ottelussa.
FoKoPo on divisioonan sarjataulukossa ennen tulevia otteluitaan kolmantena. Joukkue on voittanut 19 ottelustaan 15. Neljästä tappiosta kaksi tuli viime viikonloppuna, kun FoKoPo taipui pahimmille kilpakumppaneilleen, sarjaa johtavalle Turun NMKY:lle ja kakkoseksi nousseelle Kauhajoen Karhulle.
Pantterit voitti miesten I divisioona B:n suoraan kolmessa ottelussa. Miesten I divisioona A:ssa Kipinä Basket haki vierasvoiton ensimmäisestä finaalikohtamisesta. Naisten I divisioonan finaalit käynnistyvät tiistaina, kun Espoo Basket Team II ja Pyrintö Akatemia lyövät yhteen.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Miesten I divisioona B:n finaaleissa kohtaavat PeU-Basket ja Pantterit. Miesten I divisioona A:ssa Oulu on puolestaan voiton päässä finaalipaikasta. Naisten puolella välieräjoukkueet selviävät keskiviikkona ja torstaina.
Naisten I divisioonassa pelattiin viimeinen kierros ennen pudotuspelejä ja putoamisfinaalia. Miesten I divisioona B:ssa välieräparit alkavat olla selvillä ja A:ssa välierät aloitetaan jo perjantaina.
Miesten I divisioona B:ssa pelattiin runkosarjan viimeinen kierros, kun taas miesten I divisioona A:ssa puolivälierät ovat jo täydessä vauhdissa. Naisten I divisioonassa runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä.
Miesten I divisioona A:ssa runkosarja saatiin päätökseen ACO Basketin hallinnassa, ja pudotuspeliparit ovat nyt selvillä jännittävien päätöskierrosten jälkeen. Samaan aikaan I divisioona B:ssä käydään kiivasta kamppailua niin kärkipäässä kuin häntäpäässä. Naisten I divisioonassa nähtiin tärkeitä onnistumisia kaikissa kolmessa lohkossa, ja muun muassa Catz sekä Feeniks Basket kohensivat asemiaan vakuuttavilla kotivoitoilla.
Miesten I divisioona A:ssa pelataan sunnuntaina runkosarjan viimeinen kierros, kun taas naisten I divisioonassa ja miesten I divisioona B:ssä taistelu pudotuspelipaikoista ja kotiedusta kiihtyi entisestään tiukkojen otteluiden ja yllättävien voittojen myötä.
Miesten I divisioona B:ssä nähtiin tiukkoja jännitysnäytelmiä ja miesten I divisioona A:ssa ACO Basket varmisti runkosarjan voiton. Samaan aikaan naisten I divisioonassa pelattiin tärkeitä otteluita pudotuspelipaikkojen ja sarjapaikkojen kohtalosta kaikissa kolmessa lohkossa.
Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.
Miesten I divisioona A:ssa kärkijoukkueet pitivät pintansa, kun taas naisten puolella ja miesten B-divisioonassa käytiin ratkaisevia kamppailuja lohkojaoista ja sarjan kärkipaikoista.