Antti Hurri ja Kari Kurronen jatkavat Kouvoissa apuvalmentajina

13.7.2023 14:39 Korisliigan Kouvot on solminut vuoden mittaiset jatkosopimukset joukkueen valmennustiimin kuuluvien Antti Hurrin ja Kari Kurrosen kanssa. Kaksikko on valmentanut Kouvojen organisaatiossa jo usean vuoden ajan. Hurri on toiminut Kouvojen edustusjoukkueen valmentajana jo vuodesta 2010. Kurronen on toiminut viimeiset kuusi vuotta päävalmentajana divisioona I A:ssa keväällä 2023 lakkautetussa Kouvot Akatemiassa.

Antti Hurri jatkaa Kouvojen apuvalmentajana. Kuva: Ville Vuorinen.

Hurri, 41, on tuttu mies kaikille kotimaista koripalloa seuraaville. Syksyllä alkava Korisliigakausi on Hurrille jo 15. peräkkäinen Kouvojen edustusjoukkueen valmentajana. Hurri on toiminut tänä aikana aisaparina yhdessä Jyri Lehtosen, Pieti Poikolan ja Tuomas Ojan kanssa.

Hurri aloitti valmennuksen Kouvoissa vuonna 2004 jolloin hän valmensi yhden kauden seuran A-junioreita. Näytöt oli annettu ja vuonna 2005 miehen tie vei opintojen perässä Joensuuhun. Opintojen lisäksi Hurri toimi valmentajana Kataja Basketin miesten edustusjoukkueessa kausilla 2006-09. Neljän Joensuussa vietetyn vuoden jälkeen Hurri siirtyi takaisin kotikonnuilleen ja toimi kaudella 2009-10 Kouvoissa akatemiavalmentajana. Vuodesta 2010 alkaen Hurri on toiminut Kouvojen miesten edustusjoukkueen valmentajana.

Edellä mainittujen pestien lisäksi Hurri on toiminut urheiluakatemian lajivalmentajana Joensuussa kaudet 2006-09 ja Kouvolassa vuodesta 2009 alkaen aina tähän päivään asti.

Hurri on myös saanut nauttia näiden vuosien aikana Korisliigan mitalisateesta: Katajassa hopeaa (2009) ja pronssia (2007) sekä Kouvoissa kultaa (2016) ja hopeaa (2019). Hurri on toiminut vuosien saatossa Korisliigassa päävalmentajana 11 ottelussa.

- Positiivisin mielin mennään kohti tulevaa. Nuori nälkäinen joukkue lisättynä uusilla rekrytoinneilla tuo meille uutta puhtia seuraavaan kauteen. Mahtavaa saada myös Kure vielä matkaan valmennusstaffiin, vaikka onhan tässä vuosikaudet paiskittu hommia yhteisen hyvän eteen, Hurri kommentoi.

- Hursa on huikea apuvalmentaja. Erinomainen taidon opettaja ja on isosti mukana suunnittelemassa kulloistakin pelitapaamme. Vahvaa haastoa tulee tarpeen vaatiessa eikä kyse ole mistään yes yes -miehestä. Hänen jatkonsa on hieno juttu pelaajille ja seuralle, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi.

Kari Kurronen, 48, on valmentanut Kouvoissa kaikissa juniorien ikäluokissa aina mikroista A-poikiin. Miehissä Kurronen on valmentanut alueellisessa II -divisioonassa, 1.divisioonassa (A ja B) sekä toiminut apuvalmentaja Korisliigassa. Lisäksi vyöllä on 5 ottelua päävalmentajana Korisliigassa.

Viimeiset 14 kautta Kurronen on toiminut Kouvojen organisaatiossa päävalmentajana: A -pojissa kaudet 2009-15, miesten 1.divisioona B:ssä kaudet 2015-17 ja 1.divisioona A:ssa kaudet 2017-23. Kurronen on voittanut joukkueineen A-poikien SM -kultaa (2014), hopeaa (2013) ja kahdesti pronssia (2022 ja 2023).

Kurronen on valmentanut useita miesten maajoukkuepelaajia ja lukuisia Korisliigapelaajia ennen heidän ensiesiintymistään kulloisellakin tasolla. Viimeisimpänä tänä kesänä Rising Stars -haastajamaajoukkueessa pelaavia Severi Kaukiaista, Vili Nymania ja Joel Mäntystä.

Kurrosella on maisteritutkinto koripallovalmentamisesta Liettuan (Kaunas) ja Kroatian (Split) urheiluyliopistojen yhteishankkeesta vuodelta 2019.

- Yhteistyö Jyrin ja Hursan kanssa jatkuu seuraavallakin kaudella. Persoonina ja valmentajina olemme erilaisia, mikä on kokonaisuuden kannalta ainoastaan hyvä asia. Loppujen lopuksi onnistumista mitataan joukkueen menestymisessä keväällä, Kurronen kommentoi.

- Kuren liittyminen edustuksen valmennukseen on mielenkiintoinen lisä. Hän on ollut lähellä joukkuetta jo 13 vuoden ajan ja tuntee pelitavan sekä pelaajat hyvin. Kolmannen valmentajan liittyessä porukkaan on tärkeätä löytää kaikille mielekäs ja kehittävä rooli, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi.

- Hieno tilanne valmentaa staffissa, jossa molemmat apuvalmentajat ovat tulevia Korisliiga-joukkueen päävalmentajia.

Asiat

 
2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

1.4.2026 14:51 Korisliiga

Tapiolan Hongan vastalausetta ei tutkita

Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

Näytä lisää vastaavia