28.5.2025 09:15 Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Antti Ahonen vaihtaa ensi kaudeksi oranssipaitaan Kauhajoelle. Kuva: Joonas Cáven
Ahosen ja Kauhajoen välinen sopimus sisältää ulkomaanoption kesällä 2026. Kauhajokisten seitsemän kauden mittainen mitaliputki sivuaa pääsarjan ennätystä, sillä myös KTP (1983-91) ja Tapiolan Honka (1967-73) ovat voittaneet seitsemän mitalia putkeen.
24-vuotias ja 201-senttinen Ahonen siirtyy Kauhajoelle kasvattajaseurastaan BC Nokiasta, jossa hän juhli Suomen mestaruutta keväällä 2024. Hän on pelannut Nokialla koko uransa ja yhdeksän kauden aikana pelejä on kertynyt 158 kappaletta. Kaudella 2022–2023 hän kärsi pahan alavartalovamman, josta palasi pelikentälle seuraavalle kaudelle. Paluu huipentui Suomen mestaruuteen ja ratkaisevassa seitsemännessä finaalissa Helsingin Kisahallissa Ahonen upotti tärkeän kolmosen, kun BC Nokia voitti Seagullsin yhdellä pisteellä (75–76).
Viime kaudella Ahonen pelasi Nokialla 32 ottelussa ja teki keskiarvoiksi 6,4 pistettä ja 2,8 levypalloa. Hän heitti 117 kertaa bonuskaaren takaa ja osumatarkkuus oli hyvä, 41 prosenttia.
– Olemme erittäin tyytyväisiä saatuamme Antin kiinnitettyä. Hän tuo meille lisää kaukoheittovoimaa isoon päähän ja kykenee fyysiseen pelaamiseen. Antti kertoi hakevansa uutta haastetta uralleen usean Nokialla pelatun kauden jälkeen ja uskon, että hänellä on erittäin hyvä mahdollisuus ottaa seuraavat kehitysaskeleet pelaajana oranssissa paidassa, päävalmentaja Janne Koskimies kertoo uudesta sopimuksesta.
– Olen innoissani päästessäni edustamaan Karhubasketia. Kauhajoen koriskulttuuri, olosuhteet ja aikaisempien kausien pelitapa olivat houkutteleva kokonaisuus tähän kohtaan omaa uraani. Odotan pääseväni kehittymään päivittäin, ja että sitä kautta pystyn antamaan kentällä parhaan version itsestäni taistelussa kirkkaimmista mitaleista. Uskon, että ensi kauden joukkueemme on yhtenäinen, työteliäs ja viihdyttävä – sellainen, joka tarjoaa jälleen loistaville Karhufaneille nautintoa syksystä lähtien, Antti Ahonen kertoo omista fiiliksistään.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.