16.11.2021 20:37 Antero Lehto ja Max Besselink antoivat pyssyjensä puhua, kun BC Nokia kaatoi kotiottelussaan Korihait.
Antero Lehto ja Max Besselink olivat joukkueensa parhaat pistemiehet. Kuva: Ville Vuorinen / Korihait
Korihait avasi edellisessä pelissään vihdoin voittotilinsä, mutta uusikaupunkilaisten kannalta valitettavasti retki Nokialle ei tuottanut vastaavia tuloksia. Isäntäjoukkue BC Nokia hoiti homman kotiin helpon näköisin lukemin 94–72.
Nokian voitossa kärkimiehinä hääräsi yhdistelmä kokemusta ja nuorta nälkää. Kapteeni ja pelinjohtaja Antero Lehto tykitti 18 pistettä, keräsi kuusi levypalloa ja jakoi viisi koriin johtavaa syöttöä. Laituri Max Besselink puolestaan lisäsi soppaan 16 pistettä. Kumpikin pelaajista tuli otteluun penkiltä.
Kovia tilastosuorituksia voittajajoukkueen riveissä nähtiin myös Kahron Rossilta – 15 pistettä ja yhdeksän syöttöä – ja Arnaldo Torolta – 12 pistettä ja 16 levypalloa.
– Pelasimme tänään hyvin, melkein ehjät 40 minuuttia. Puolustimme hyvin ja autoimme toisiamme kommunikoimalla, kertoi Ross.
Vierasjoukkue Korihait ei lähtenyt otteluun kieltämättä parhaista mahdollisista lähtökohdista. Käytössä oli vain kaksi kolmasosaa kokonaisesta rotaatiosta eli kahdeksan pelaajaa. Tilanteeseen vetosi ottelun jälkeen myös joukkueen laituri Sebastian Lindberg, joka osui pelissä 11 pistettä.
– Valmentajakin sanoi kopissa, että on vaikeaa pelata vajaamiehisellä kokoonpanolla joukkuetta vastaan, joka tykkää juosta ja pelata aggressiivisesti. Meiltä vähän loppui kaasu, totesi Lindberg.
Korihaiden paras piste-esitys nähtiin Jalen Jacksonilta, jolle merkittiin 19.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.